Kategória: dane

Ako si vytlačiť mesačné prehľady zo systému eKasa?

  

Od 01.07.2019 platí povinnosť používať online registračné pokladnice (ORP) vybavené systémom eKasa. Viacero z vás sa pýtalo ako si vytlačiť, ako sa dostať k mesačným prehľadom tržieb z pokladnice, aby ste ich mohli dať svojej účtovníčke, účtovníkovi. Existujú 2 spôsoby.

S akými údajmi podať daňové priznanie DPH?

  

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať ohľadom podávania DPH a kontrolného výkazu. Spoločnosť bola do 30.06.2019 registrovaná podľa § 7a a podávala iba daňové priznanie DPH. Od 01.07.2019 je však už platcom DPH, podľa § 4.  Musím teda už za 6. mesiac podať aj kontrolný výkaz DPH, alebo ešte nie? Akú osobu označím hore na prednej strane tlačiva DPH? Ďakujem.

Kedy a akú sumu zdaním pri predaji mojej pohľadávky?

  

Dobrý deň. Som živnostníčka a chystám sa predať pohľadávku, postúpiť ju druhej firme, nakoľko tí, čo mi majú zaplatiť sa stále vyhovárajú, že nemajú peniaze. Skôr mi to príde tak, že sa ju ani nechystajú zaplatiť. Takto budem mať aspoň nejaké peniaze, ktoré ďalej potrebujem. Ale chcem sa spýtať, že ako to bude so zdaňovaním? Budem zdaňovať celú hodnotu tej pohľadávky, alebo iba sumu, ktorú za ňu dostanem vyplatenú? Ďakujem.

Stavebné práce vykonané na Slovensku českým živnostníkom. Ako to je s DPH?

  

Chcem sa opýtať, že či to je pravda. Som živnostník, neplatím DPH, robím stavebné práce. Na jednej zákazke na rodinnom dome v Tatrách mi bol vypomáhať iný živnostník z Česka. Je pravda, že aj keď nie sme ani jeden platcami DPH, tak ja z toho, čo mi vyfaktúruje, budem musieť zaplatiť štátu DPH?

Musím ako slobodný umelec používať registračnú pokladnicu?

  

Dobrý deň. Na daňovom úrade mam vydané DIČ ako slobodný umelec (maľba na telo), avšak momentálne sa zameriavam na výrobnú činnosť (lapače snov). Chcem sa opýtať, či na občasný predaj týchto výrobkov na jarmokoch a festivaloch potrebujem mať registračnú pokladnicu, alebo mi stačí vydávať príjmovo-výdajový doklad? Som slobodný umelec a nemám živnosť, toto je len môj občasný príjem. Ďakujem za odpoveď.

Príjem z prenájmu bytu, ktorý nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve

  

Chcel by som sa opýtať ohľadom prenájmu bytu. Ja, ako fyzická osoba, vlastním byt, ktorý som nadobudol ešte pred manželstvom. Tento byt chcem prenajať a viem, že na daňovom priznaní si môžem odpočítať 500 € ako odpočitateľnú položku. Moja otázka znie: keďže tento byt nie je v bezpodielovom spoluvlastníctve, či je možné si náklady a príjmy rozdeliť s manželkou na polovicu tak, aby si aj ona mohla odpočítať 500 €? Tým pádom by sme si ponížili sumu o 1 000 €. Manželka je momentálne na materskej.

1 2 3 24