Značka: zamestnanec

~M

15.12.2019

Vedeli ste, že…

…ak zamestnávateľ od 01.12.2019 nepredloží Sociálnej poisťovni Mesačný výkaz poistného a príspevkov, tak Sociálna poisťovňa na neho hľadí ako keby mal nedoplatok na poistnom?
(§ 170 ods. 21 Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení)

…od 01.01.2020 budú pre zamestnávateľov daňovo uznateľné len tie výdavky (náklady) vynaložené na vzdelávanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa?
(§ 19 ods. 2 písm. c) bod 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do jedného mesiaca od konca zdaňovacieho obdobia* nielen keď daňovník ukončí podnikanie, ale aj keď preruší podnikanie (pozastaví živnosť)?
*Zdaňovacie obdobie sa končí posledným dňom mesiaca, v ktorom ukončil alebo prerušil daňovník podnikanie.
(§ 9 ods. 6 Zákona 361/2014 Z.z. o dani z motorových vozidiel)

…od 01.01.2020 sa predlžuje doba odoslania off-line pokladničného dokladu do systéme eKasa z “do 48 hodín*” na “do 96 hodín*”?
*Od prvého pokusu o jeho zaslanie (vystavenia).
(§ 3 ods. 1 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

Jedno auto zamestnanca v dvoch firmách. Ktorá z nich zaplatí cestnú daň?

  

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom cestnej dane. Máme zamestnanca, ktorý pracuje ešte v jednej firme. V našej, a aj v tej druhej firme používa svoje súkromné auto. U nás jazdí za zákazníkmi, robia sa na to cestovné príkazy. V druhej firme tiež niečo podobné. Len ako to bude s daňou z motorových vozidiel, ktorá z firiem ju zaplatí? Ďakujem za usmernenie ak viete poradiť.

Po rekreačných preukazoch (príspevku na dovolenku) prichádza “Príspevok na športovú činnosť dieťaťa” (schválené)

  

Po, pre niektoré firmy povinných rekreačných poukazoch prichádza v návrhu zákona dobrovoľný “Príspevok na športovú činnosť dieťaťa”. Jeho snahou, ako je prezentované predkladajúcimi poslancami, je podpora športu detí a mládeže formou dobrovoľného príspevku zamestnávateľa na pomernej úhrade výdavkov, ktoré jeho zamestnanec vynakladá na pravidelnú športovú činnosť svojho dieťaťa. Fungovať by mal a jeho podmienky sú nasledovné:

Zmena mesačnej mzdy na hodinovú počas roka

  

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nasledujúcu situáciu. Zamestnanec má v súčasnosti v pracovnej zmluve dohodnutú mesačnú mzdu. Je možné, aby sa teraz, v priebehu roka uzatvoril dodatok k pracovnej zmluve, v ktorom by sa namiesto mesačnej mzdy dojednala hodinová mzda? Myslím, či je to možné z pohľadu mzdového účtovníctva. Ďakujem veľmi pekne.

1 2 3