17ikona-dane

Oprava ročného zúčtovania dane daňovým priznaním

  

Chcem sa spýtať, keď mi v práci urobili ročné zúčtovanie a neboli v ňom zarátané príjmy od iných zamestnávateľov. A aj si myslím, že mi to urobili zle, tak si to chcem zrobiť sám cez daňové priznanie. Ako som čítal, tak by som mal podať DP typu A, ale neviem ako ho označiť. Pôjde o…

17ikona-info

Založte si bezplatný účet a získajte 15 EUR zadarmo (do 01.05.2024)

  

365 banka je prvá slovenská internetová banka s inteligentným bankovníctvom. A v čom je iná ako iné banky? K založeniu účtu vám, napríklad, stačí len nainštalovaná aplikácia v mobilnom telefóne a občiansky preukaz. Nikam nemusíte chodiť, všetko prebieha online, z pohodlia vášho domova, kancelárie alebo akéhokoľvek miesta kde sa práve nachádzate. Navyše, ak si do 01.05.2024 založíte účet, získate k nemu 15 EUR zadarmo. A to len tak.

Účtovník

26.03.2024

Aby sa nepozabudlo aj na občianske združenia, nadácie a pod. a ich 1, 2 alebo 3 % z daní, ktoré im boli poukázané, zvyknete sa pýtať, dokedy im musí daňový úrad tieto peniaze poukázať. Podľa § 50 ods. 8) Zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmov platí nasledovné:

„Správca dane je povinný (…) previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do 3 mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia (…). Ak nebolo preukázané splnenie podmienok (…) alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane zanikne (…).“

Účtovník

26.03.2024

Dokedy poukázať 2 % resp. 3 % z daní?

Zamestnávateľ, ktorý vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie, je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti najneskôr do 15. apríla, ktoré môže potom zamestnanec do 30. apríla použiť na poukázanie 2 % resp. 3 % zo zaplatenej dane prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dan z príjmov fyzickej osoby. Toto vyhlásenie spolu s potvrdením je potrebná priniesť alebo zaslať na daňový úrad.

Viac o možnostiach poukázať percentá z dane nájdete v článku 2 percentá z daní.

(§ 39 ods . 7§ 50 ods. 1 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Účtovník

23.03.2024

Plánovanou novelou Zákona č. 663/2007 o minimálnej mzde [»] sa navrhuje zvýšenie percenta, ktorým sa bude, v prípade, že nedôjde k určeniu minimálnej mzdy dohodou zástupcov zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov, určovať výška minimálnej mzdy. A to zo súčasných 57% na 60% priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy.

Prvé určenie takto vypočítanej mzdy by malo byť na rok 2026.

1 2 3 84