Značka: zákon o DPH

17ikona-dane

Aký je limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry)?

  

Dobrý deň. Chcem si kúpiť registračnú pokladnicu, aby som nemusel pri predaji stále vystavovať len faktúry a čakať na úhradu, a mohol tak mať peniaze za tovar hneď. Len som čítal, že tam to je nejako kvôli DPH obmedzené koľko môžem predať na jeden bločik. Je to pravda, alebo iba pri nejakom tovare to platí?

Účtovník

20.05.2024

o logo linky 56pxAktuálne, podľa § 74 ods. 3 Zákona 222/2004 o DPH, možno vystaviť bloček (zjednodušenú faktúru) len za určitých podmienok. Tieto podmienky sú nasledovné:

  • pri dokladoch, kde cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1000 € alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1600 €
  • Pri dokladoch vyhotovených tankovacím aom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1600 €.

Od 01.01.2025 bude platiť jeden spoločný limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry), a to 400 € [»]

17ikona-dane

Úprava vstupnej ceny majetku koncoročným koeficientom. Áno, alebo nie?

  

Chcela by som sa opýtať o radu. Kupujeme do firmy auto. Keďže sme platcami DPH, vzniká nám nárok na vrátenie DPH od štátu. DPH však koeficientujeme, takže tú časť, čo si nemôžem odpočíta budem počítať do vstupnej ceny auta na odpisovanie. Len mám teraz otázku, že na konci roka sa prepočítava koeficient celoročne a v poslednom daňovom priznaní DPH za rok sa DPH už vysporiada tak ako mala byť. Je potom pre tento rozdiel potrebné aj upraviť sumu auta, ktorá sa odpisuje?

17ikona-dane

Zle vystavený pokladničný doklad – koľko z DPH si môžem odpočítať?

  

Dobrý deň prajem. Pri spracovaní účtovníctva sa mi do rúk dostal doklad, kde je zle vypočítaná DPH. Keď si zo základu dane vypočítam 20 %-nú DPH, tak na bločku je uvedená vyššia ako moja vypočítaná. Keďže som ju reálne aj zaplatil, mám aj nejakú možnosť si ju odpočítať? Ďakujem.

17ikona-dane

Kedy uviesť dobropis do daňového priznania k DPH a kontrolného výkazu?

  

V Auguste sme kúpili tovar od nášho dodávateľa. Teraz v Novembri sme však prišli na to, že niektorý tovar, čo sme kúpili bol už dávno po záruke, tak sme ho nášmu dodávateľovi vrátili. On nám vystavil dobropis k tomuto vrátenému tovaru a k faktúre, na ktorej sme ho kúpili. Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie DPH a kontrolný výkaz za August, keď ide o tovar dodaný v Auguste, alebo to môžem nechať v Novembri? Ďakujem.

1 2 3 8