Značka: 222/2004

17ikona-dane

Aký je limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry)?

  

Dobrý deň. Chcem si kúpiť registračnú pokladnicu, aby som nemusel pri predaji stále vystavovať len faktúry a čakať na úhradu, a mohol tak mať peniaze za tovar hneď. Len som čítal, že tam to je nejako kvôli DPH obmedzené koľko môžem predať na jeden bločik. Je to pravda, alebo iba pri nejakom tovare to platí?

17ikona-dane

Zle vystavený pokladničný doklad – koľko z DPH si môžem odpočítať?

  

Dobrý deň prajem. Pri spracovaní účtovníctva sa mi do rúk dostal doklad, kde je zle vypočítaná DPH. Keď si zo základu dane vypočítam 20 %-nú DPH, tak na bločku je uvedená vyššia ako moja vypočítaná. Keďže som ju reálne aj zaplatil, mám aj nejakú možnosť si ju odpočítať? Ďakujem.

17ikona-dane

Odpočet DPH pri úhrade pokladničného dokladu súkromnou platobnou kartou zamestnanca

  

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na situáciu ohľadom DPH. Môžem si vo svojej firme odpočítať DPH z pokladničného dokladu, ktorý bol uhradený súkromnou platobnou kartou môjho zamestnanca? Čo čítam po internete, tak jedni hovoria áno, druhí nie. Sama sa prikláňam k tomu, že by to možné malo byť, len či mi to viete nejako potvrdiť lebo vyvrátiť, prípadne, či je to aj niekde v zákonoch riešené takéto dačo? Ďakujem.

Účtovník

01.02.2022

V časti Platenie daní – Daňový úrad som aktualizoval spôsob tvorby variabilného symbolu v prípade úhrady dane z pridanej hodnoty zaplatenej dodávateľom za odberateľa na základe osobitného spôsobu úhrady dane.

Link

o logo linky 56pxDo dnes, 30.11.2021, je povinnosť pre všetkých platiteľov DPH nahlásiť Finančnej správe všetky bankové účty, ktoré používajú na podnikanie [»] V za posledný víkend som sa stretol s veľkým množstvom otázok, či nahlasovať aj virtuálne účty typu PayPal. A odpoveď?

Vyjadrenie Finančnej správy je nasledovné:

„Na účty Paypal (a iné v princípe podobné účty) sa oznamovacia povinnosť podľa § 6 a § 85kk novely zákona o DPH nevzťahuje. Účty PayPal sú identifikované e-mailovými adresami. Každý účet je prepojený na účet vedený v peňažnom ústave. Pri platbe prostredníctvom PayPal príjemca platby obdrží peniaze do svojho PayPal účtu, ktorý je prepojený s jeho bankový účtom. Čiastky pre transakcie prostredníctvom PayPal sú v konečnom dôsledku odpisované a pripisované na reálne bankové účty, na ktoré sa oznamovacia povinnosť podľa § 6 a § 85kk vzťahuje.
Formulár oznámenia, ktoré vydalo FR SR na oznamovanie bankových účtov, umožňuje oznámiť účet v tvare IBAN, resp. vo forme čísla účtu, ktorý nie je v tvare IBAN. Oznámenie účtu, ktorý je identifikovaný mailovou adresou, ktorá navyše môže byť plne anonymizovaná, nie je efektívne, a rovnako by zverejňovanie účtov na portáli FS v tvare rôznych mailových adries neviedlo k cieľu, ktorý bol novelou zákona o DPH sledovaný.“

A pre tých, ktorí vedia ako PayPal skutočne funguje (že to nie je tak, ako je to popísané vo vyjadrení Finančnej správy), sa naskytuje jedna veľká šedá zóna…

Link

o logo linky 56pxVšetci platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) musia do 30. novembra oznámiť Finančnej správe všetky bankové účty, ktoré používajú na podnikanie [»] Finančná správa však túto povinnosť zjednoduší. Vzor tlačiva bude zverejnený na portáli Finančnej správy, predvyplnený formulár bude podnikateľom aj automaticky doručený do ich schránok na portáli finančnej správy.

Povinnosť oznamovať čísla tuzemských aj zahraničných bankových účtov, ktoré platitelia DPH používajú na podnikanie zavádza novela Zákona o DPH. Klientom prinesie najmä benefit v podobe zníženia rizika potenciálneho ručenia za neodvedenú DPH. Tým, že oznámené bankové účty budú zverejnené na portáli Finančnej správy, odberatelia si budú môcť overiť, či platia za tovar alebo službu na účet, ktorý dodávateľ oznámil ako účet používaný na podnikanie. Finančná správa bude zoznam zverejňovať od 01.01.2022 a na dennej báze ho aktualizovať.

o logo dane

Môžem si odpočítať DPH z nezaplatenej leasingovej splátky?

  

Dobrý deň. Naša spoločnosť platí každý mesiac splátku za auto, z ktorej si uplatňujem nárok na odpočet DPH. V septembri sme nemali ale dostatok peňazí na účte a preto sme nezaplatili. Môžem si uplatniť odpočet DPH zo septembrovej lízingovej splátky za auto v septembrovom daňovom priznaní k DPH aj napriek tomu, že som nezaplatila? Alebo sa odpočet DPH viaže na zaplatenie?

o logo dane

Paušálne výdavky vs. platiteľ DPH vs. zrušenie živnosti

  

Dobrý deň. Ako SZČO som sa registroval za platiteľa DPH minulý rok 2020 v októbri podla § 4 ods. 1 zákona o DPH, keďže som mal príjmy nad 49 790 EUR za posledných 12 mesiacov. Celý kalendárny rok 2021 som (zatiaľ) platiteľom DPH, keďže mi tržby neklesli pod túto hranicu za 12 posledných mesiacov. Keďže zatiaľ som celý rok platiteľom DPH, a ak to tak ostane počas celého kalendárneho roka, v daňovom priznaní k príjmu za rok 2021 nebudem môcť uplatňovať paušálne výdavky, ktoré by som ale veľmi chcel uplatniť, keďže ako IT-čkar, nemám skoro žiadne výdavky.

17ikona-dane

Dokedy si môžem odpočítať DPH z nákupov pri registrácii za platiteľa DPH?

  

Pravdepodobne sa stanem platcom DPH teraz v júli, lebo som prekročil obrat na platenie DPH. Dočítal som sa, že si môžem z nakúpených tovarov a služieb odpočítať spätne DPH. Dokedy si ale môže uplatniť tento odpočet? Iba v daňovom priznaní DPH za júl podávanom v auguste, alebo sa dá aj neskôr? Ďakujem.

1 2 3 8