Značka: ERP

17ikona-info

Výber z “podnikateľského kilečka” (doplnené)

  

Vláda dnes chválila návrh noviel zákonov vrámci zlepšenia podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Vyberám z nich pár zaujímavých z pohľadu účtovníctva, daní a miezd. Odkaz na všetky znenia noviel zákonov nájdete na konci článku.

17ikona-dane

Ktoré údaje vyznačiť na vzorovom pokladničnom doklade z ERP, ORP a VRP?

  

Musím mať na predajni vystavený vzorový pokladničný doklad, keď používam virtuálnu registračnú pokladnicu? A čo v prípade, že používam prenosnú virtuálnu registračnú pokladnicu?

17ikona-dane

Aký je limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry)?

  

Dobrý deň. Chcem si kúpiť elektronickú registračnú pokladnicu, aby som nemusel pri predaji stále vystavovať len faktúry a čakať na úhradu, a mohol tak mať peniaze za tovar hneď. Len som čítal, že tam to je nejako kvôli DPH obmedzené koľko môžem predať na jeden bločik. Je to pravda, alebo iba pri nejakom tovare to platí?

~Účtovník

15.12.2019

Vedeli ste, že…

…ak zamestnávateľ od 01.12.2019 nepredloží Sociálnej poisťovni Mesačný výkaz poistného a príspevkov, tak Sociálna poisťovňa na neho hľadí ako keby mal nedoplatok na poistnom?
(§ 170 ods. 21 Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení)

…od 01.01.2020 budú pre zamestnávateľov daňovo uznateľné len tie výdavky (náklady) vynaložené na vzdelávanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa?
(§ 19 ods. 2 písm. c) bod 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do jedného mesiaca od konca zdaňovacieho obdobia* nielen keď daňovník ukončí podnikanie, ale aj keď preruší podnikanie (pozastaví živnosť)?
*Zdaňovacie obdobie sa končí posledným dňom mesiaca, v ktorom ukončil alebo prerušil daňovník podnikanie.
(§ 9 ods. 6 Zákona 361/2014 Z.z. o dani z motorových vozidiel)

…od 01.01.2020 sa predlžuje doba odoslania off-line pokladničného dokladu do systéme eKasa z “do 48 hodín*” na “do 96 hodín*”?
*Od prvého pokusu o jeho zaslanie (vystavenia).
(§ 3 ods. 1 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-dane

Musím ako slobodný umelec používať registračnú pokladnicu?

  

Dobrý deň. Na daňovom úrade mam vydané DIČ ako slobodný umelec (maľba na telo), avšak momentálne sa zameriavam na výrobnú činnosť (lapače snov). Chcem sa opýtať, či na občasný predaj týchto výrobkov na jarmokoch a festivaloch potrebujem mať registračnú pokladnicu, alebo mi stačí vydávať príjmovo-výdajový doklad? Som slobodný umelec a nemám živnosť, toto je len môj občasný príjem. Ďakujem za odpoveď.

17ikona-info

Rozšírenie plnej moci na ORP pre pridelenie kódu pokladnice e-Kasa (+editovateľné tlačivo na stiahnutie)

  

Pozor! Ak máte v osobnej internetovej zóne na Finančnej správe pod svojím účtom priradené aj iné daňové subjekty na zastupovanie (splnomocnené) a snažíte sa im vybaviť kód pokladnice e-Kasa, tak po podaní žiadosti o pridelenie kódu sa vám môže stať,  že vám ho nepridelia dovtedy, kým si cez všeobecné podanie na Register nerozšírite svoju plnú moc na ja oblasť ORP.

~Účtovník

06.05.2019

Vedeli ste, že od 01.04.2019, ak využívate pokladnicu so systémom eKasa, je možné zaslať pokladničný doklad zákazníkovi aj elektronicky (mailom)? Avšak, ak tak urobíte, v takomto prípade už pokladničný doklad nemôžete vytlačiť.
(Zdroj: § 8 ods. 6 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

17ikona-info

Ako spustiť systém eKASA na online registračnej pokladnici (ORP)? (doplnené o eKasa zónu)

  

Ako som už písal v článku eKASA sa nezadržateľne blíži, tak od 01.04.2019 bude spustený systém eKASA. Pôjde o online registračnú pokladnicu (ORP). Na to, aby ste tento systém mohli využívať, budete potrebovať pridelený kód eKASA klient a autentifikačný a identifikačný balíček pre eKASU. To, ako ich získať, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

17ikona-ucto

Predaj tovaru a poskytovanie služby bez bločku z pokladnice (ŤZP)

  

Podľa zákona nemusí osoba s ťažkým zdravotný postihnutím evidovať tržbu cez pokladnicu, ale stačí, že vydá príjmový pokladničný doklad. Chcem sa opýtať, či toto platí aj pri právnickej osobe, ak zamestnáva ťažko zdravotne postihnutých a tí predávajú tovar? Ďakujem.

17ikona-ucto

Ako si zaregistrovať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP)? (aktualizované na nový spôsob)

  

Dobrý deň. Mám takú otázku. Otváram si veterinárnu ambulanciu, kde budem predávať aj tovar a potrebujem ku tomu pokladňu. Nechcem si však kupovať normálnu, lebo platiť za ňu, za technika, načo zbytočne a keď mám počítač, tak ju môžem mať zadarmo od štátu, tú cez počítač. Aký tam je postup, keď si ju chcem zaregistrovať a používať? Diky.