Značka: dph

Link

Finančná správa informuje [»], že ak nejaký daňovník vníma, že by lehotu na podanie daňového priznania DPH nemusel stihnúť alebo vníma iné prekážky vzhľadom na súčasnú situáciu, má možnosť požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty. Finančná správa bude prihliadať na odôvodnené žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty.

Vrátenie DPH štátu pri nadspotrebe pohonných hmôt – áno alebo nie?

  

Dobrý deň. Riešim dilemu – má alebo nemá sa pri nadspotrebe, keď sa pohonné hmoty preúčtovávajú do nedaňových výdavkov/nákladov, odvádzať uplatnená DPH naspäť štátu? Podľa mňa nie, ale zase kolegyňa tvrdí, že áno, keďže ide o nedaňový výdavok/náklad. Ďakujem.

Stavebné práce a prenájom – faktúry z a do CZ

  

Dobrý deň, prosím o radu. Sme stavebná firma, platcovia DPH. Ako správne vystaviť faktúru pre českú spoločnosť s českým IČ DPH, slovenské IČ DPH budú mať neskôr, ktorá si dala na SR postaviť výrobnú halu? A čo faktúra od CZ neplatcu DPH za prenájom stroja a druhá za stavebné práce, dodanie bolo na SK pre SK platcu DPH? Vystavili mi ich bez DPH s „nejsme plátci“. Je to tak správne?

~Účtovník

01.02.2020

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020, ak platiteľ DPH použije krátkodobý (drobný) hmotný majetok pre svoju osobnú spotrebu, osobnú spotrebu svojich zamestnancov, alebo ho daruje, ktorého obstarávacia cena je nižšia ako 1 700 € vrátane a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, neodvádza DPH späť štátu z celej kúpnej ceny?

Základ dane tvorí zostatková cena, ktorá sa určí ako pri majetku, ktorý by bol odpisovaný rovnomerne po dobu štyroch rokov (obdobie štyroch rokov sa počíta na roky, nie na mesiace).

§ 22 ods. 5 Zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty (platného od 01.01.2020)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

Dokedy si môžem odpočítať DPH z nákupov pri registrácii za platiteľa DPH?

  

Pravdepodobne sa stanem platcom DPH teraz v máji, lebo som prekročil obrat na platenie DPH. Dočítal som sa, že si môžem z nakúpených tovarov a služieb odpočítať spätne DPH. Dokedy si ale môže uplatniť tento odpočet? Iba v daňovom priznaní DPH za máj podávanom v júni, alebo sa dá aj neskôr? Ďakujem.

1 2 3 5