Značka: náklady

~M

15.12.2019

Vedeli ste, že…

…ak zamestnávateľ od 01.12.2019 nepredloží Sociálnej poisťovni Mesačný výkaz poistného a príspevkov, tak Sociálna poisťovňa na neho hľadí ako keby mal nedoplatok na poistnom?
(§ 170 ods. 21 Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení)

…od 01.01.2020 budú pre zamestnávateľov daňovo uznateľné len tie výdavky (náklady) vynaložené na vzdelávanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa?
(§ 19 ods. 2 písm. c) bod 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do jedného mesiaca od konca zdaňovacieho obdobia* nielen keď daňovník ukončí podnikanie, ale aj keď preruší podnikanie (pozastaví živnosť)?
*Zdaňovacie obdobie sa končí posledným dňom mesiaca, v ktorom ukončil alebo prerušil daňovník podnikanie.
(§ 9 ods. 6 Zákona 361/2014 Z.z. o dani z motorových vozidiel)

…od 01.01.2020 sa predlžuje doba odoslania off-line pokladničného dokladu do systéme eKasa z “do 48 hodín*” na “do 96 hodín*”?
*Od prvého pokusu o jeho zaslanie (vystavenia).
(§ 3 ods. 1 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

~M

02.05.2019

Neviete, alebo nie ste si istí, čo je možné považovať za daňovo uznateľný výdavok/náklad? Možno vám s tým pomôže aj táto publikácia, aktualizovaná k 01.01.2019.
Alebo ak chcete potešiť svoju účtovníčku, účtovníka…

Zákaz konkurencie – živnostník a konateľ v jednej osobe

  

Máte otvorenú živnosť a podnikáte. Potom však zistíte, že ak budete takto ďalej pracovať, tak počas roka dosiahnete magickú hranicu 49 790 € – obrat pre platcovstvo DPH – čomu sa chcete vyhnúť, nakoľko by to navýšilo cenu vašich výrobkov, služieb, nehovoriac o administratívnej záťaži a nemožnosti  využiť paušálne výdavky. Tak sa rozhodnete “optimalizovať” a urobíte to, čo vám kamaráti z fachu poradia: “Založ si eseročku ako ja a fakturuj aj na ňu.”. Tak si založíte (jednoosobovú) eseročku, kde ste zároveň spoločníkom a konateľom v jednej osobe. V čom je ale problém?

Mystery Shopping ako výdavok (náklad)

  

Môžem si dať  mystery shopping do nákladov? Mám nejakých zazmluvnených partnerov a každého by som chcel raz, dva razy do roka nejako kontrolovať, či ponúka zľavy na ktorých sme sa dohodli. Chcel by som to robiť asi tak, že by som si s pár ľuďmi uzatvoril zmluvu o mystery shoppingu a ako odmenu, by som im nevyplácal peniaze, ale poskytnutú službu. Bločky za ňu by mi doniesli a tie by som si uplatnil do nákladov. Mohlo by to ta byť?