Občerstvenie pri prezentácii firmy. Do nákladov?

  

Keď budem robiť vo firme prezentáciu firmy, niečo ako deň otvorených dverí, aby som po korone naštartoval predaje a nakúpim tam občerstvenie – chlebíčky, minerálky, kolu, sladké, slané, môžem si to dať do nákladov?

 

Zdravím. Aj keď robíte touto činnosťou určitú formu podpory predaja a reklamy svojho podniku, nákup občerstvenia sa podľa § 21 ods. 1 písm. h) Zákona 595 /2003 Z.z. o dani z príjmov považuje za náklady na reprezentáciu, ktoré nespĺňajú formu daňovo uznateľných nákladov. Pôjde teda o daňovo neuznateľné náklady, ktoré vám budú zvyšovať základ dane.

Ako daňovo uznateľné náklady sú však náklady na reklamné predmety, ktorých hodnota neprevyšuje 17 € za kus. Viac nájdete v článku Môžem si dať darčekové poukážky do nákladov?

V prípade, že ste platiteľom DPH (neuviedli ste), tak nemáte ani nárok na odpočet DPH na vstupe. Vyplýva to z § 49 ods. 7 písm. a) Zákona 222/2004 Z.z. o DPH: “Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy.”.

[nahlás chybu v článku]