Kategória: mzdy

17ikona-mzdy

Výpomoc od príbuzného – platí to len pre živnostníkov?

  

Chcel by som sa opýtať na výpomoc príbuzného podnikateľovi. Zákon o nelegálnej práci umožňuje výpomoc živnostníkovi jeho príbuzným. Chápem to správne, že takáto výpomoc nie je možná pre podnikateľov, ktorí podnikajú na základe iného ako živnostenského oprávnenia, ako je napr. nezávislý finančný poradca (OVB), tlmočník, advokát a pod.? Ďakujem.

knihavianoce20

Kniha, to sú Vianoce každý deň!

  

Blíži sa čas Vianoc a ako sám viem, nájsť zaujímavý darček pre svojich blízkych je čím ďalej tým ťažšie. Ale dobre vybraná kniha vie určite potešiť aj toho, kto sa žiadnej nedotkol ako je rok dlhý. Preto vám chcem “vypichnúť” tie, ktoré určite stoja za prečítanie!

17ikona-mzdy

Krátenie príspevku na rekreáciu

  

Chcem sa opýtať na situáciu, s ktorou som sa stretol u nás v práci. V robote robím na trvalý pracovný pomer 8 hodín a druhý kolega chodí na polovičný úväzok 4 hodiny ako výpomoc. Obaja sme boli cez leto na dovolenkách a žiadali sme si príspevok na rekreáciu. Obaja sme žiadali na preplatenie na rekreáciu približne rovnakú sumu, dajme tomu 200 €. Obom však preplatili rovnakú čiastku 55 %, teda po nejakých 110 €. Nemali mu preplatiť z tých 110 € len polovičku keďže pracuje na polovičný úväzok?

17ikona-mzdy

Laktózová intolerancia a obedy v práci

  

Pekný deň prajem. Chcel by som sa opýtať niečo ohľadom stravovania v práci. V robote chodíme na obedy do vývarovne. Lenže ja mám laktózovú intoleranciu, takže veľké množstvo toho, čo tam varia jesť nemôžem. Môžem si radšej od zamestnávateľa vypýtať stravné lístky alebo peniaze namiesto obeda?

17ikona-mzdy

Vyšetrenie u lekára a náhrada mzdy

  

Dobrý deň. Mám otázku. Bol som u lekára, keď som mal ísť do práce. Ide o to, že som bol chorý a doktorka mi dala priepustku na celý deň. V práci som už dva mesiace. Dal som to majiteľovi. Povedal, že mi to nezaplatí lebo som v skúšobnej dobe. Ja mu hovorím, že som to v živote nepočul. Mam právo na zaplatený deň?

17ikona-dane

Príjem policajta z obchodovania na burze

  

Mám otázku, či môže príslušník policajného zboru mať príjem z obchodovania na burze, konkrétne forex, akcie a kryptomeny. V zákone 73/1998 je síce uvedené v § 48, ods. 6, 7 čo je zakázané a čo je povolené vykonávať. V odseku 7 je tiež uvedené, že zákaz sa nevťahuje na správu vlastného majetku, len neviem v tomto prípade či by sa jednalo spomínaný prípad, keďže napr. forex je definovaný ako ostatný príjem podľa 595/2003, § 8 ods. 1 písm. k. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď na moju otázku.

1 2 3 20