Značka: zamestnávateľ

Link

17ikona-linky-56S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 schválila vláda ďalší odklad odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie marec 2021 do 30.06.2021. Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 % a viac [»]

Navrhnutý odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (III.pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.

Výšky tržieb za marec 2021 sa porovnajú:

  • s výškou tržieb za mesiac marec 2019 alebo
  • s mesačným priemerom tržieb za rok 2019, ak odvádzateľ vykonával činnosť po celý rok 2019 alebo
  • s výškou tržieb za mesiac február 2020, ak odvádzateľ nevykonával činnosť v marci 2019.

Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a SZČO môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za marec 2021.

Účtovník

10.03.2021

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2022 bude môcť dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi ak zamestnanec dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok?

(§ 63 ods. 1 písm. f) Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce účinný do 01.01.2022)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-mzdy

Kedy má byť vyplatený finančný príspevok na stravovanie? (+stanovisko Ministerstva práce)

  

Po novom, ako sme sa vo firme dohodli, nám bude zamestnávateľ poskytovať namiesto stravných lístkov peňažný príspevok na stravovanie. Chcem sa ale spýtať, že kedy nám ho musí poskytnúť? Na začiatku mesiaca, ako stravné lístky, aby sme si za peniaze mohli kupovať jedlo, alebo nám to môže dávať až spolu s výplatou?

Link

17ikona-linky-56S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 bude vláda v stredu, 24.02.2021, rokovať o ďalšom odklade odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie február 2021 do 30.06.2021. Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 % a viac [»]

Navrhnutý odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (III.pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.

Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad poistného za február 2021 [»]

Link

17ikona-linky-56S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 vláda dnes schválila ďalší odklad odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie január 2021 do 30.06.2021. Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 % a viac [»]

Navrhnutý odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (III.pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.

Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad splatnosti poistného za január 2021, ktoré nájdete na stránke socpoist.sk.

17ikona-info

Dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za rok 2020?

  

Ak ste zamestnanec a v roku 2020 ste mali iba príjem zo závislej činnosti (zamestnania), môžete najneskôr do pondelka, 15.02.2021, požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Vyhnete sa tak podávaniu daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, ktoré by ste inak museli podať v prípade, že bol váš príjem za minulý rok vyšší ako 2 207,10 €.

17ikona-mzdy

Krátenie príspevku na rekreáciu

  

Chcem sa opýtať na situáciu, s ktorou som sa stretol u nás v práci. V robote robím na trvalý pracovný pomer 8 hodín a druhý kolega chodí na polovičný úväzok 4 hodiny ako výpomoc. Obaja sme boli cez leto na dovolenkách a žiadali sme si príspevok na rekreáciu. Obaja sme žiadali na preplatenie na rekreáciu približne rovnakú sumu, dajme tomu 200 €. Obom však preplatili rovnakú čiastku 55 %, teda po nejakých 110 €. Nemali mu preplatiť z tých 110 € len polovičku keďže pracuje na polovičný úväzok?

Účtovník

06.09.2020

Za posledné mesiace boli posunuté splatnosti sociálnych odvodov do 31.12.2020 – naposledy júlové odvody [»], tak odvody za mesiac august 2020 (a následne ďalšie mesiace) sú splatné už v pôvodnom (neposunutom) termíne. Pre živnostníkov a SZČO to znamená, že odvody za seba musia zaplatiť do 08.09.2020.

Link

17ikona-linky-56Na roky 2021 a 2020 sa chystá hneď niekoľko významných zmien v Zákone 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Tie by mali uľahčiť život nie len zamestnancom, ale aj odbremeniť podnikateľov od administratívnej záťaže a preniesť povinnosť na štát.

  • Hneď prvá zmena sa týka registrácie z úradnej moci, ktorá mala platiť od 01.01.2021. Vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu, ktorá ovplyvnila aj fungovanie systémov finančnej správy, sa navrhuje posunutie registrácie z úradnej moci, a to od 01.01.2022.
  • Výšku preddavkov na daň splatných po lehote na podanie daňového priznania oznámi správca dane daňovníkovi najneskôr 5 dní pred splatnosťou preddavku na daň. Preddavky tak po novom už bude počítať daňový úrad. Platí to tak pre fyzické osoby (živnostník, SZČO), ako aj pre právnické osoby. Účinnosť sa navrhuje od 01.01.2022.
  • Zamestnanec bude môcť požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane ktoréhokoľvek zamestnávateľa u ktorého si počas roka uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Doteraz mohol požiadať len posledného zamestnávateľa. Takto by sa malo postupovať od 01.01.2021.

Všetky navrhované zmeny nájdete na rokovania.gov.sk.

1 2 3