Kategória: rýchle správy

Účtovník

20.05.2024

o logo linky 56pxAktuálne, podľa § 74 ods. 3 Zákona 222/2004 o DPH, možno vystaviť bloček (zjednodušenú faktúru) len za určitých podmienok. Tieto podmienky sú nasledovné:

  • pri dokladoch, kde cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1000 € alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1600 €
  • Pri dokladoch vyhotovených tankovacím aom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1600 €.

Od 01.01.2025 bude platiť jeden spoločný limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry), a to 400 € [»]

Účtovník

15.05.2024

o logo linky 56pxOd 01.05.2024 platia podľa Opatrenie 73/2024 Z.z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách nové sumy, a to nasledovné:

  • pre jednostopové vozidlá a trojkolky 0,075 €/km (predtým 0,071 €/km),
  • pre osobné cestné motorové vozidlá 0,265 €/km (predtým 0,252 €/km).

17ikona-info

Založte si bezplatný účet a získajte 15 EUR zadarmo (do 01.06.2024)

  

365 banka je prvá slovenská internetová banka s inteligentným bankovníctvom. A v čom je iná ako iné banky? K založeniu účtu vám, napríklad, stačí len nainštalovaná aplikácia v mobilnom telefóne a občiansky preukaz. Nikam nemusíte chodiť, všetko prebieha online, z pohodlia vášho domova, kancelárie alebo akéhokoľvek miesta kde sa práve nachádzate. Navyše, ak si do 01.06.2024 založíte účet, získate k nemu 15 EUR zadarmo. A to len tak.

Link

o logo linky 56pxZ dôvodu povinnosti transpozície smernice (EÚ) 2020/285 v platnom znení do zákona o DPH je potrebné vykonať zmeny v procese registrácie tuzemských zdaniteľných osôb a zahraničných zdaniteľných osôb za platiteľa dane [»]

Tuzemská zdaniteľná osoba sa stane platiteľom dane prvým dňom kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom presiahla obrat 50 000 eur, ibaže by v prebiehajúcom kalendárnom roku presiahla obrat v tuzemsku 62 500 eur, kedy by sa stala platiteľom dane týmto dodaním tovaru a služby.

Účtovník

15.04.2024

o logo linky 56pxV novele Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce sa navrhuje rozšírenia využitia rekreačných poukazov nielen samotným zamestnancom. Po novom by mali byť rekreačné poukazy prenositeľné aj na rodičov zamestnanca. Ak zamestnanec nevyužíva rekreačný poukaz a uplatňuje si výdavky, oprávnenými výdavkami budú preukázané výdavky zamestnanca, ale aj alebo rodiča zamestnanca. Cieľom návrhu je zintenzívniť podporu domáceho cestovného ruchu [»]

Účtovník

26.03.2024

Aby sa nepozabudlo aj na občianske združenia, nadácie a pod. a ich 1, 2 alebo 3 % z daní, ktoré im boli poukázané, zvyknete sa pýtať, dokedy im musí daňový úrad tieto peniaze poukázať. Podľa § 50 ods. 8) Zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmov platí nasledovné:

„Správca dane je povinný (…) previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do 3 mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia (…). Ak nebolo preukázané splnenie podmienok (…) alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane zanikne (…).“

Účtovník

26.03.2024

Dokedy poukázať 2 % resp. 3 % z daní?

Zamestnávateľ, ktorý vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie, je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti najneskôr do 15. apríla, ktoré môže potom zamestnanec do 30. apríla použiť na poukázanie 2 % resp. 3 % zo zaplatenej dane prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dan z príjmov fyzickej osoby. Toto vyhlásenie spolu s potvrdením je potrebná priniesť alebo zaslať na daňový úrad.

Viac o možnostiach poukázať percentá z dane nájdete v článku 2 percentá z daní.

(§ 39 ods . 7§ 50 ods. 1 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Účtovník

23.03.2024

Plánovanou novelou Zákona č. 663/2007 o minimálnej mzde [»] sa navrhuje zvýšenie percenta, ktorým sa bude, v prípade, že nedôjde k určeniu minimálnej mzdy dohodou zástupcov zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov, určovať výška minimálnej mzdy. A to zo súčasných 57% na 60% priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy.

Prvé určenie takto vypočítanej mzdy by malo byť na rok 2026.

1 2 3 33