Značka: 311/2001

Výška stravného pri nákupe jedla u živnostníka

  

Chcel by som sa opýtať, ako to je vlastne zo stravovaním. Som živnostník, mám stánok na tržnici, kde predávam, no a jedávať chodím do reštaurácie za stravné lístky, ktoré si kupujem. Chcem sa ale opýtať, kebyže si nekupujem stravné lístky a idem si do obchodu kúpiť napríklad rožky, salámu, syr a paštétu, môžem si dať toto do výdavku na stravné? A keď mám teraz stravné lístky za 4,80 € a tamto jedlo, čo by som si kupoval by stálo napríklad len 3 €, tak ten zvyšok si môžem nejako ešte uplatniť?

Jedlo, stravný lístok alebo peniaze – druhý pokus

  

V decembri 2017 tu bola navrhovaná novela Zákonníka práce (Zákon 311/2001 Z.z.), v ktorej bola navrhnutá možnosť zamestnávateľovi aj zamestnancovi rozhodnúť sa, či sa bude na stravovanie zamestnancov prispievať formou stravovacích poukážok (stravných lístkov) alebo tú istú sumu vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi ako finančný príspevok. Návrh však vtedy neprešiel. Teraz je tu opäť obdobný druhý pokus.

~M

22.04.2019

Od 01.05.2019 platia nové príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, vo sviatok a pri nočnej práci. Viac nájdete v článku TU.

Zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku

  

Na májovej schôdzi sa bude prerokovávať aj návrh na zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku v prípade, že pracovný pomer netrval celý rok, resp. ak zamestnanec nevykonával prácu počas celého roka. Týmto novým návrhom by sa vypustili súčasné § 100 až  § 117 Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce.

Strava (stravný lístok) pri práci nadčas – mám nárok?

  

Chcel by som sa spýtať ohľadom stravovania. V práci máme dvojzmennú prevádzku po osem hodín rannú a doobednú. V robote nám dávajú stravné lístky. Niekedy sa nám stane, že niekto vypadne na druhej zmene a niekto ho zaskočí. Aj mne naposledy, mal som rannú a poobede kolega ochorel a nemohol prísť, tak som ho zaskočil. Za rannú zmenu som stravný lístok dostal, ale za poobednú už nie. Bolo mi povedané, že na to nemám nárok, že to zákon neprikazuje. Viete mi povedať, či to je skutočne pravda?

Preplatili mi dobre pri ukončení práce dovolenku?

  

Dobrý deň, rada by som si od Vás spýtala radu ohľadom vyplácania náhrady za neprečerpanú dovolenku. U zamestnávateľa som pracovala 3 mesiace – od 10. decembra 2018 do 10. marca 2019. Ani raz som si nevzala dovolenku. Po odchode z práce mi zamestnávateľ vyplatil 3,5 dňa dovolenky. Neviem ale prísť na to, ako to vypočítal. Podľa mojich výpočtov to vychádza 5 dní. Nárok na 20 dní dovolenky za rok delené 12 mesiacov v roku, vynásobené tromi, pretože som odpracovala 3 mesiace. Kde by som sa mohla informovať, či sú moje výpočty správne? Pokúšam sa vzdelať zákonníkom práce, ale nestačí to. Prosím, mohli by ste mi pomôcť? Bola by som Vám veľmi vďačná. Ďakujem!

1 2 3 6