Značka: pracovný pomer

17ikona-mzdy

Obmedzenie zárobkovej činnosti brigádnikovi

  

Dobrý deň. Pri niektorých zamestnancoch máme spísané, že po skončení práce u nás nemôžu štyri mesiace pracovať u konkurencie. To, že im musíme za to vyplácať nahrádu, že ich takto obmedzíme, tomu rozumiem. Chcem sa ale opýtať, či je niečo také možné spísať aj so študentom-brigádnikom? Máme jedného takého, čo teraz bude končiť školu a pravdepodobne u nás neostane pracovať. Ďakujem.

17ikona-mzdy

Ako ovplyvní zmena polovičného úväzku na plný úväzok moju dovolenku?

  

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ohľadom dovolenky. Doteraz som pracoval na polovičný úväzok a od 01.08. nastupujem už na plný úväzok. Z polovičného úväzku mi od začiatku roka ostalo 7 dní dovolenky. Keď si ich budem chcieť čerpať, tak sa mi za deň voľna budú míňať ako keby 2 dni dovolenky, keďže som vtedy robil na polovičný úväzok a teraz na celý?

17ikona-mzdy

Krátenie príspevku na rekreáciu

  

Chcem sa opýtať na situáciu, s ktorou som sa stretol u nás v práci. V robote robím na trvalý pracovný pomer 8 hodín a druhý kolega chodí na polovičný úväzok 4 hodiny ako výpomoc. Obaja sme boli cez leto na dovolenkách a žiadali sme si príspevok na rekreáciu. Obaja sme žiadali na preplatenie na rekreáciu približne rovnakú sumu, dajme tomu 200 €. Obom však preplatili rovnakú čiastku 55 %, teda po nejakých 110 €. Nemali mu preplatiť z tých 110 € len polovičku keďže pracuje na polovičný úväzok?

Link

17ikona-linky-56Parlament dnes schválil novelu Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce, podľa ktorej bude možné predĺžiť pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú o ďalší jeden rok aj v prípade, že už bol predĺžený alebo opätovne dohodný v rámci dvoch rokov dvakrát. Bude to však platiť len pre tie pracovné pomery, ktoré majú skončiť v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo do dvoch mesiacov po ich odvolaní [»]

Link

Súčasťou doktorandského štúdia v dennej forme je, okrem iného, aj vykonávanie pedagogickej činnosti alebo inej odbornej činnosti, ktorá s ňou súvisí. Napriek ich vedeckým a pedagogickým aktivitám sa mladým doktorandom ich činnosť žiadnym spôsobom neodrazí v starobe pri dôchodku. Rovnako nemajú mladé doktorandky nárok na materské v prípade tehotenstva.

Pokiaľ by doktorandi vykonávali svoju činnosť v pracovnom pomere podľa Zákonníka práce, bol by tento výkon práce počítaný aj odpracovaných rokov v starobe, aj ako finančná pomoc pri tehotenstve a následnom materstve prostredníctvom materského.

V novele Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení sa preto navrhuje zlepšiť sociálne podmienky študentov v dennej forme doktorandského štúdia tým, že títo študenti budú nemocensky a dôchodkovo poistení [»]

17ikona-info

Zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku

  

Na májovej schôdzi sa bude prerokovávať aj návrh na zjednodušenie pravidiel pri výpočte nároku na dovolenku v prípade, že pracovný pomer netrval celý rok, resp. ak zamestnanec nevykonával prácu počas celého roka. Týmto novým návrhom by sa vypustili súčasné § 100 až  § 117 Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce.