Dovolenka pri opätovne uzatvorenom pracovnom pomere

  

Od začiatku roka do konca júna som pracovala v jednej firme. Teraz som na úrade práce. Volali mi však z tej firmy, že by ma zobrali od augusta opäť do práce, ale už nastálo. Ako to budem mať s dovolenkou? Tú, ktorú som mala za pol roka som si minula predtým než som skončila. Koľko dní potom dostanem keď nastúpim? Ďakujem.

 

Zdravím. Nepíšete koľko máte rokov, tak na začiatok uvádzam, že podľa § 103 Zákona 311/2011 Z.z. Zákonník práce je základná výmera dovolenky najmenej 4 týždne (20 pracovných dní) a v roku, kedy zamestnanec dovŕši 33 rokov je to najmenej 5 týždňov (25 pracovných dní).

Nakoľko ste u zamestnávateľa odpracovali počas kalendárneho roka aspoň 60 (pracovných) dní, tak za obdobie šiestich mesiacov práce vám vznikol nárok na 6/12 z vašej výmery dovolenky. To je buď 10 dní (20 dní / 12 mes. * 6 mes.) alebo 12,5 dňa (25 dní / 12 mes. * 6 mes.).

Podľa § 110 ods. 2 Zákona za nepretržité trvanie pracovného pomeru považuje aj skončenie doterajšieho pracovného pomeru a bezprostredne nadväzujúci vznik nového pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi.

Keďže váš nasledujúci pracovný pomer, po ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru, vznikne až o mesiac neskôr, nepôjde o bezprostredne nadväzujúci* vznik nového pracovného pomeru.

*následne hneď nadväzujúci = na ďalší deň

Z daného vyplýva, že aby ste mali opäť nárok na dovolenku za časť kalendárneho roku (august až december), budete musieť u zamestnávateľa odpracovať 60 dní (§ 101 Zákona).

Ak teda do práce 01.08. nastúpite, do konca roka túto podmienku splníte a vznikne vám nárok 5/12 z vašej výmery, teda 8,5 dňa (20 / 12 * 5) alebo 10,5 dňa (25 /12 * 5).

Zaujíma vás viac o dovolenke? Prečítajte si článok Dovolenka.

[nahlás chybu v článku]