Značka: daňový úrad

Ako si zaregistrovať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP)? (aktualizované o nový spôsob)

  

Dobrý deň. Mám takú otázku. Otváram si veterinárnu ambulanciu, kde budem predávať aj tovar a potrebujem ku tomu pokladňu. Nechcem si však kupovať normálnu, lebo platiť za ňu, za technika, načo zbytočne a keď mám počítač, tak ju môžem mať zadarmo od štátu, tú cez počítač. Aký tam je postup, keď si ju chcem zaregistrovať a používať? Diky.

~M

17.02.2019

Zamestnávateľ, ktorý vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie, je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti najneskôr do 15. apríla, ktoré môže potom zamestnanec do 30. apríla použiť na poukázanie 2 % resp. 3 % zo zaplatenej dane prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dan z príjmov fyzickej osoby. Toto vyhlásenie spolu s potvrdením je potrebná priniesť alebo zaslať na daňový úrad.

(§ 39 ods . 7§ 50 ods. 1 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Čo si môžem uplatniť ako výdavky pri prenájme bytu?

  

Dobrý deň. Idem prenajímať svoj byt. Už som sa bol nahlásiť aj na daňovom úrade kvôli DIČu. Len sa chcem opýtať, vedeli by ste mi vymenovať, čo všetko si môžem dať výdavkov, aby som platil čo najmenej na daniach? Ďakujem za tipy.

Index daňovej spoľahlivosti ide do praxe

  

Finančná správa zavádza do praxe Index daňovej spoľahlivosti. Už od budúceho týždňa začne rozposielať daňovým subjektom oznámenia o pridelení benefitov. Takéto oznámenia finančná správa zašle v zmysle zákona iba svojim klientom – právnickým osobám s príjmami z podnikania a fyzickým osobám, ktoré majú príjmy z podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti, ktorí splnili kritériá a stali sa spoľahlivými daňovými subjektami. Spoľahlivým daňovým subjektom prináležia viaceré benefity.

Elektronická komunikácia – návod, ako na to (Dohoda o elektronickom doručovaní)

  

Od 01.01.2018 platí pre všetky právnické osoby, a od 01.07.2018 aj pre všetky fyzické osoby – podnikateľov, povinnosť elektronickej komunikácie s daňovým úradom. Preto, ak ešte nemáte zriadenú elektronickú komunikáciu, je potrebné tak urobiť čo najskôr, pretože v prípade, že komunikácia nebude zriadená, daňový úrad daňové priznanie v tlačenej forme neprevezme a vám bude uložená  pokuta podľa § 155 ods. 1 písm a) Zákona 563/2009 Z.z. Daňový poriadok vo výške od 30 € až 16 000 € za jeho neodovzdanie.  Daná možnosť komunikácie sa vzťahuje na fyzické osoby – podnikateľov (SZČO) a dobrovoľne na fyzické osoby – nepodnikateľov. Takže, ako teda postupovať?

Link

Počas posledných júnových dní budú posilnené úradné hodiny na daňových úradoch, rovnako aj prevádzkové hodiny Call centra finančnej správy nasledovne:

Zdroj: financnasprava.sk

Netreba zabudnúť, že ak ste živnostník alebo SZČO, tak možnosť podať daňové priznanie v papierovej forme máte iba do 30.06.2018. Po tom to termíne už musíte podať daňové priznanie elektronicky [»]

Finančná správa spúšťa bezplatné školenia k elektronickej komunikácii

  

Finančná správa spúšťa bezplatné školenia k elektronickej komunikácii pre fyzické osoby – podnikateľov, ktorí od 1. júla tohto roku majú zákonnú povinnosť komunikovať s finančnou správou už len elektronicky. Zatiaľ sú plánované nasledovné termíny a miesta školení:

~M

04.04.2018

Aby sa nepozabudlo aj na občianske združenia, nadácie atď. a ich 1, 2 alebo 3 % z daní, ktoré im boli poukázané, tak sa zvyknete pýtať, dokedy im musí daňový úrad tieto peniaze poukázať. Podľa § 50 ods. 8 ) Zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmov platí nasledovné:

“Správca dane je povinný (…) previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do 3 mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia (…). Ak nebolo preukázané splnenie podmienok (…) alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane zanikne (…).”

~M

01.04.2018

Keďže sa začínate často pýtať “Kedy mi daňový úrad vráti daň alebo daňový bonus?”, tak platí nasledovné:

Ak vám v daňovom priznaní vyšiel preplatok na dani a podali ste ho do 03.04.2018, pričom ste nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, tak vám daňový úrad podľa § 79 ods. 2 Zákona 563/2009 Z.z. Daňového poriadku vráti tento preplatok najneskôr do 40-tich dní odo dňa vzniku daňového preplatku, teda najneskôr do 14.05.2018 (keďže 40. deň, 12.05.2018, pripadá na sobotu).

Link

Počas posledných marcových dní budú posilnené úradné hodiny na daňových úradoch, rovnako ako prevádzkové hodiny Call centra finančnej správy nasledovne:

predĺžené-hodiny-dú-marec-2018

Zdroj: financnasprava.sk

Od 28.03. bude tiež možné podávať daňové priznania nielen na daňových úradoch, ale vo viacerých mestách aj na mestských úradoch, v kultúrnych domoch, ale napríklad aj v kine, klientskom centre či v knižnici. Zoznam miest nájdete TU.

1 2 3 4