Ako prebieha exekúcia vodičského preukazu Finančnou správou?

  

Od 01.01.2020 má Finančná správa (daňový úrad, colný úrad) možnosť exekvovať aj vodičské preukazy. Umožňuje jej to novela Zákona 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok). Konkrétne ide o § 98 ods. 1 písm. i) a § 148a Zákona.

Aký je postup a ako prebieha takáto exekúcia?

Finančná správa k tomu zverejnila krátke vysvetlenie.

Ak sa exekútorom Finančnej správy nepodarí vymôcť nedoplatok inými formami, exekútor môže pristúpiť k výkonu exekúcie zadržaním vodičského preukazu. Tento spôsob daňovej exekúcie sa vykonáva podľa zásady primeranosti a so zohľadnením skutočnosti, či dlžník so správcom dane komunikuje, alebo nie a má iný exekúciou postihnuteľný majetok.

Pred začatím daňovej exekúcie exekútor preverí či je dlžník držiteľom vodičského preukazu. Následne vydá rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania a dlžníkovi zašle daňovú exekučnú výzvu, v ktorej ho upozorní, že v prípade, ak vymáhaný nedoplatok nebude v príslušnej lehote zaplatený, vydá daňový exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu.

Ak dlžník nedoplatok nezaplatí v stanovenej lehote, exekútor daňový exekučný príkaz doručí nielen daňovému dlžníkovi, ale aj príslušnému orgánu Policajného zboru SR, ktorý vykoná blokáciu vodičského preukazu v informačnom systéme. Vďaka tomu bude príslušník polície vykonávajúci kontrolu vodiča vedieť, že vodičský preukaz je zadržaný.

Po vyrovnaní vymáhaného nedoplatku exekútor bezodkladne vydá rozhodnutie o zastavení daňového exekučného konania a toto doručí polícii, ktorá blokáciu vodičského preukazu zruší.

Na koho sa môže a na koho nemôže takáto exekúcia uplatniť?

Tento spôsob exekúcie však nie je možné uplatniť u tej skupiny dlžníkov, u ktorej je príjem priamo podmienený držbou vodičského preukazu, napríklad u vodičov z povolania. To, že príjem dlžníka je priamo podmienený držbou vodičského preukazu, je povinný preukázať dlžník sám, a to napr. v odvolacom konaní. Naopak, u dlžníkov, ktorí auto využívajú iba na prepravu či na cestu z a do práce, sa tento spôsob daňovej exekúcie uplatniť môže.

Uvedený spôsob exekúcie môže finančná správa uplatniť na všetky nedoplatky evidované daňovými a colnými úradmi vrátane colného dlhu, pokút a iných platieb vymeraných podľa colných predpisov.

Ak sa nachádzate v Zoznam daňových dlžníkov a neplníte si svoje záväzky, môže prísť reálne rad aj na vás.

(Pôvodný článok 08.01.2020 | Aktualizované 18.02.2023, 18:51)

[nahlás chybu v článku]