Značka: daň

~Účtovník

26.09.2020

“Pre daňové účely končí obdobie pandémie k 30.9.2020. Čo všetko prináša jej koniec v daňovej a účtovnej oblasti? Niektoré mimoriadne opatrenia prestávajú platiť. Aká je nová lehota na podanie daňového priznania za rok 2019? Aké povinnosti majú podnikatelia v najbližších mesiacoch? Odkedy finančná správa pokračuje v prerušených daňových kontrolách a daňových exekúciách? Odpovede nielen na tieto otázky vám ponúkne skúsená lektorka a daňová poradkyňa Ing. Katarína Synáková.”

Program webinára je naozaj bohatý! Jeho celý obsah nájdete po kliknutí na odkaz nižšie.

Prihláste sa na LIVE webinár Povinnosti podnikateľov po skončení obdobia pandémie, ktorý sa bude konať v stredu, 07.10.2020, v čase od 9:00 do 12:00.

Link

17ikona-linky-56Dátum je na svete. Podať daňové priznanie za rok 2019 a zaplatiť daň je potrebné do 31.10.2020. Nakoľko tento dátum pripadá na sobotu, posúva sa tento termín do 02.11.2020. Vyplýva to zo schválenej novely Zákona 67/2020 Z.z. “Lex korona” [»]

17ikona-dane

Uplatnenie daňovej straty opravným/dodatočným daňovým priznaním (koronavírus)

  

Chcem sa opýtať, že ako firma sme podali daňové priznanie za rok 2019 ešte začiatkom marca 2020.  Vtedy sme si však mohli z predchádzajúcich strát za minulé roky uplatniť len ich 1/4. Po novom však môžeme uplatniť aj viac, keďže je korona, tak sa chcem opýtať, či keď podám dodatočné daňové priznanie a uplatniť si tam vyššiu stratu ako som pôvodne uplatnila? Ďakujem

Link

17ikona-linky-56Na roky 2021 a 2020 sa chystá hneď niekoľko významných zmien v Zákone 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Tie by mali uľahčiť život nie len zamestnancom, ale aj odbremeniť podnikateľov od administratívnej záťaže a preniesť povinnosť na štát.

  • Hneď prvá zmena sa týka registrácie z úradnej moci, ktorá mala platiť od 01.01.2021. Vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu, ktorá ovplyvnila aj fungovanie systémov finančnej správy, sa navrhuje posunutie registrácie z úradnej moci, a to od 01.01.2022.
  • Výšku preddavkov na daň splatných po lehote na podanie daňového priznania oznámi správca dane daňovníkovi najneskôr 5 dní pred splatnosťou preddavku na daň. Preddavky tak po novom už bude počítať daňový úrad. Platí to tak pre fyzické osoby (živnostník, SZČO), ako aj pre právnické osoby. Účinnosť sa navrhuje od 01.01.2022.
  • Zamestnanec bude môcť požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane ktoréhokoľvek zamestnávateľa u ktorého si počas roka uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Doteraz mohol požiadať len posledného zamestnávateľa. Takto by sa malo postupovať od 01.01.2021.

Všetky navrhované zmeny nájdete na rokovania.gov.sk.

Link

17ikona-linky-56Na poprázdninovú schôdzu parlamentu by sa mal dostať návrh noviel zákonov, ktorými by sa zabezpečilo oslobodenie prepitného (tringeltov) od daní a odvodov. Argumentuje sa tým, že tringelt je osobný dar zákazníka zamestnancovi, a ako iné, by sa nemal zdaňovať [»]

~Účtovník

05.07.2020

Vedeli ste, že…

…ak ste živnostník či SZČO a za rok 2020 nepresiahnu vaše príjmy z podnikania 100 000 €, tak na výpočet dane použijete 15 %-nú sadbu dane a to aj ná tu časť základu dane, ktorá presahuje 176,8-násobok (37 163,36 €) sumy platného životného minima a mala by sa zdaňovať 25 %-nou daňou?
(§ 15 písm. a) bod. 2 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-info

Opatrenia v daňovej oblasti (koronavírus)

  

Zmeškanie lehoty, ktorá uplynula počas obdobia pandémie sa odpustí, ak daňový subjekt zmeškaný úkon vykoná najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. To neplatí pre podanie daňového priznania a platenie dane – tu sú iné podmienky.

17ikona-dane

Ako zdaniť predaj rozostavaného domu?

  

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Predávam rozostavaný dom, pozemok mám 6 rokov. Rozostavaný dom nie je zapísaný v katastri. Otázka znie, pri predaji môžem predať zvlášť pozemok a zvlášť rozostavaný dom? A ešte k tomu domu, uzná mi daňový úrad pri prípadnej kontrole, ak si dám dom ohodnotiť znaleckým posudkom (nemám ku stavbe všetky doklady, ohodnotil by sa iba použitý materiál) a bude mi tú cenu akceptovať, môžem sa od tej ceny odvíjať? Sťahovala som sa a nemám všetky stavebné dokumenty k domu a niektoré veci sa robili aj svojpomocne.

1 2 3 5