Značka: pokladničný doklad

o logo mzdy

Vrátenie výplaty v hotovosti

  

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Ak zamestnanec dostal výplatu na bankový účet. Výplata sa mu však omylom zaslala 2x. Jednu vráti v hotovosti. Je potrebné prijať výplatu aj do VRP? Alebo stačí len vypísať príjmový doklad. Ďakujem.

17ikona-dane

Zmena údajov ORP pokladnice, keď sa stanem platcom DPH

  

Dobrý deň. Firma sa stane platcom DPH od 1.11.2020 (už máme rozhodnutie). Doteraz používala ORP, ale bločky boli bez DPH. Musíme kvôli platcovstu požiadať o pridelenie nových kódov pokladnice? Je možné ešte pred 1.11. požiadať o pridelenie kódov, kde už bude uvedené aj IČ DPH alebo až po tomto dátume? Je potrebné ukončiť používanie konkrétnej ORP k dátumu 31.10.2020 cez tlačivo Oznámenie o ukončení používania pokladnice e-kasa klient? Ďakujem.

17ikona-info

Výber z „podnikateľského kilečka“ (doplnené)

  

Vláda dnes chválila návrh noviel zákonov vrámci zlepšenia podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Vyberám z nich pár zaujímavých z pohľadu účtovníctva, daní a miezd. Odkaz na všetky znenia noviel zákonov nájdete na konci článku.

17ikona-dane

Odpočet DPH pri úhrade pokladničného dokladu súkromnou platobnou kartou zamestnanca

  

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na situáciu ohľadom DPH. Môžem si vo svojej firme odpočítať DPH z pokladničného dokladu, ktorý bol uhradený súkromnou platobnou kartou môjho zamestnanca? Čo čítam po internete, tak jedni hovoria áno, druhí nie. Sama sa prikláňam k tomu, že by to možné malo byť, len či mi to viete nejako potvrdiť lebo vyvrátiť, prípadne, či je to aj niekde v zákonoch riešené takéto dačo? Ďakujem.

17ikona-dane

Ktoré údaje vyznačiť na vzorovom pokladničnom doklade z ERP, ORP a VRP?

  

Musím mať na predajni vystavený vzorový pokladničný doklad, keď používam virtuálnu registračnú pokladnicu? A čo v prípade, že používam prenosnú virtuálnu registračnú pokladnicu?

Účtovník

27.12.2019

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020 bude môcť ukončenie používania starej elektronickej registračnej pokladnice vykonať aj samotný podnikateľ alebo ním poverená osoba? Pre vybranie fiškálnej pamäte a všetky úkony s tým spojené nebude potrebné volať servisného technika.
(§ 15 ods. 9 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

…od 01.01.2020 sa bude pri právnických osobách pre výpočet preddavkov na daň z príjmov používať sadza dane uvedená v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie a nie, ako doteraz, sadzba dane platná v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň?
(§ 42 ods. 6 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 sa budú všetky prepočty podľa Zákona o dani z príjmov zaokrúhľovať matematicky, s presnosťou na 2 desatinné miesta, teda 1-4 nadol, 5-9 nahor?
Napríklad: 17,023 -> 17,02; 31,898 -> 31,90
(§ 47 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

17ikona-dane

Aký je limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry)?

  

Dobrý deň. Chcem si kúpiť elektronickú registračnú pokladnicu, aby som nemusel pri predaji stále vystavovať len faktúry a čakať na úhradu, a mohol tak mať peniaze za tovar hneď. Len som čítal, že tam to je nejako kvôli DPH obmedzené koľko môžem predať na jeden bločik. Je to pravda, alebo iba pri nejakom tovare to platí?

Účtovník

15.12.2019

Vedeli ste, že…

…ak zamestnávateľ od 01.12.2019 nepredloží Sociálnej poisťovni Mesačný výkaz poistného a príspevkov, tak Sociálna poisťovňa na neho hľadí ako keby mal nedoplatok na poistnom?
(§ 170 ods. 21 Zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení)

…od 01.01.2020 budú pre zamestnávateľov daňovo uznateľné len tie výdavky (náklady) vynaložené na vzdelávanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa?
(§ 19 ods. 2 písm. c) bod 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do jedného mesiaca od konca zdaňovacieho obdobia* nielen keď daňovník ukončí podnikanie, ale aj keď preruší podnikanie (pozastaví živnosť)?
*Zdaňovacie obdobie sa končí posledným dňom mesiaca, v ktorom ukončil alebo prerušil daňovník podnikanie.
(§ 9 ods. 6 Zákona 361/2014 Z.z. o dani z motorových vozidiel)

…od 01.01.2020 sa predlžuje doba odoslania off-line pokladničného dokladu do systéme eKasa z „do 48 hodín*“ na „do 96 hodín*“?
*Od prvého pokusu o jeho zaslanie (vystavenia).
(§ 3 ods. 1 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

Účtovník

06.05.2019

Vedeli ste, že od 01.04.2019, ak využívate pokladnicu so systémom eKasa, je možné zaslať pokladničný doklad zákazníkovi aj elektronicky (mailom)? Avšak, ak tak urobíte, v takomto prípade už pokladničný doklad nemôžete vytlačiť.
(Zdroj: § 8 ods. 6 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

17ikona-ucto

Predaj tovaru a poskytovanie služby bez bločku z pokladnice (ŤZP)

  

Podľa zákona nemusí osoba s ťažkým zdravotný postihnutím evidovať tržbu cez pokladnicu, ale stačí, že vydá príjmový pokladničný doklad. Chcem sa opýtať, či toto platí aj pri právnickej osobe, ak zamestnáva ťažko zdravotne postihnutých a tí predávajú tovar? Ďakujem.