Zmena údajov ORP pokladnice, keď sa stanem platcom DPH

  

Dobrý deň. Firma sa stane platcom DPH od 1.11.2020 (už máme rozhodnutie). Doteraz používala ORP, ale bločky boli bez DPH. Musíme kvôli platcovstu požiadať o pridelenie nových kódov pokladnice? Je možné ešte pred 1.11. požiadať o pridelenie kódov, kde už bude uvedené aj IČ DPH alebo až po tomto dátume? Je potrebné ukončiť používanie konkrétnej ORP k dátumu 31.10.2020 cez tlačivo Oznámenie o ukončení používania pokladnice e-kasa klient? Ďakujem.

 

Zdravím. Ak sa stávate platiteľom dane na základe rozhodnutia daňového úradu (správcu dane), platcom sa stávate od dátumu, ktorý vám je určený. Vo vašom prípade, ako píšete, je to od 01.11.2020.

Čo sa týka pridelených kódov pokladnice, pravdepodobne máte na mysli identifikačné a autentifikačné XML balíčky, ktoré sa nahrávajú do pokladnice.

Rozdiel medzi nimi je ten, že autentifikačný balíček slúži na zabezpečenie spojenia so systémom eKasa, identifikačný balíček na „zistenie totožnosti“ pokladnice.

V prípade, že sa stanete platiteľom DPH od 01.11.2020, zmena a pridelenie IČ DPH čísla daňového subjektu ako platiteľa dane sa premietne v identifikačných údajoch, ktoré je potrebné nanovo  stiahnuť a importovať do pokladnice, aicky.

Vašou úlohou bude len stiahnuť si tieto aktualizované údaje – stiahnuť si nový (už aktualizovaný) identifikačný XML súbor a nahrať ho do ORP pokladnice. Autentifikačný XML súbor nie je potrebné sťahovať, nakoľko k jeho zmene nedochádza.

Preto nie je ani potrebné nanovo podávať žiadosť o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient a ani nie je potrebné vykonávať žiadnu dodatočnú oznamovaciu povinnosť.

Mohlo by Vás zaujímať: Ako spustiť systém eKASA na online registračnej pokladnici (ORP)? (doplnené o eKasa zónu)

Zdroj: financnasprava.sk

[nahlás chybu v článku]