Značka: ORP

17ikona-dane

Zmena údajov ORP pokladnice, keď sa stanem platcom DPH

  

Dobrý deň. Firma sa stane platcom DPH od 1.11.2020 (už máme rozhodnutie). Doteraz používala ORP, ale bločky boli bez DPH. Musíme kvôli platcovstu požiadať o pridelenie nových kódov pokladnice? Je možné ešte pred 1.11. požiadať o pridelenie kódov, kde už bude uvedené aj IČ DPH alebo až po tomto dátume? Je potrebné ukončiť používanie konkrétnej ORP k dátumu 31.10.2020 cez tlačivo Oznámenie o ukončení používania pokladnice e-kasa klient? Ďakujem.

17ikona-dane

Ktoré údaje vyznačiť na vzorovom pokladničnom doklade z ERP, ORP a VRP?

  

Musím mať na predajni vystavený vzorový pokladničný doklad, keď používam virtuálnu registračnú pokladnicu? A čo v prípade, že používam prenosnú virtuálnu registračnú pokladnicu?

~Účtovník

27.12.2019

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020 bude môcť ukončenie používania starej elektronickej registračnej pokladnice vykonať aj samotný podnikateľ alebo ním poverená osoba? Pre vybranie fiškálnej pamäte a všetky úkony s tým spojené nebude potrebné volať servisného technika.
(§ 15 ods. 9 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

…od 01.01.2020 sa bude pri právnických osobách pre výpočet preddavkov na daň z príjmov používať sadza dane uvedená v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie a nie, ako doteraz, sadzba dane platná v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň?
(§ 42 ods. 6 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 sa budú všetky prepočty podľa Zákona o dani z príjmov zaokrúhľovať matematicky, s presnosťou na 2 desatinné miesta, teda 1-4 nadol, 5-9 nahor?
Napríklad: 17,023 -> 17,02; 31,898 -> 31,90
(§ 47 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-dane

Aký je limit sumy vystavenia pokladničného dokladu (zjednodušenej faktúry)?

  

Dobrý deň. Chcem si kúpiť elektronickú registračnú pokladnicu, aby som nemusel pri predaji stále vystavovať len faktúry a čakať na úhradu, a mohol tak mať peniaze za tovar hneď. Len som čítal, že tam to je nejako kvôli DPH obmedzené koľko môžem predať na jeden bločik. Je to pravda, alebo iba pri nejakom tovare to platí?

Link

Finančná správa upozorňuje [»], že sa objavili webové stránky, ktoré ponúkajú údajne certifikované riešenia pre eKasu, avšak v skutočnosti to tak nie je. Aktuálny zoznam certifikovaných riešení je zverejnený na stránke Finančnej správy.

17ikona-info

Ako si vytlačiť mesačné prehľady zo systému eKasa?

  

Od 01.07.2019 platí povinnosť používať online registračné pokladnice (ORP) vybavené systémom eKasa. Viacero z vás sa pýtalo ako si vytlačiť, ako sa dostať k mesačným prehľadom tržieb z pokladnice, aby ste ich mohli dať svojej účtovníčke, účtovníkovi. Existujú 2 spôsoby.

17ikona-dane

Musím ako slobodný umelec používať registračnú pokladnicu?

  

Dobrý deň. Na daňovom úrade mam vydané DIČ ako slobodný umelec (maľba na telo), avšak momentálne sa zameriavam na výrobnú činnosť (lapače snov). Chcem sa opýtať, či na občasný predaj týchto výrobkov na jarmokoch a festivaloch potrebujem mať registračnú pokladnicu, alebo mi stačí vydávať príjmovo-výdajový doklad? Som slobodný umelec a nemám živnosť, toto je len môj občasný príjem. Ďakujem za odpoveď.

17ikona-info

POZOR ZMENA! Takto bude vyzerať riešenie používania eKasa po 01.07., ak ešte nemáte online registračnú pokladnicu (ORP)

  

Nedostatok pokrytia trhu on-line registračnými pokladnicami môže spôsobiť protiprávny stav, keďže podnikatelia si nebudú môcť splniť povinnosti vyplývajúce zo zákona, nie ich vlastným pričinením. Uvedeným by došlo k obmedzeniu jedného zo základných práv vyplývajúcich z Ústavy Slovenskej republiky, ktorým je aj právo na podnikanie. Ministerstvo financií preto prišlo s riešením.

17ikona-info

Rozšírenie plnej moci na ORP pre pridelenie kódu pokladnice e-Kasa (+editovateľné tlačivo na stiahnutie)

  

Pozor! Ak máte v osobnej internetovej zóne na Finančnej správe pod svojím účtom priradené aj iné daňové subjekty na zastupovanie (splnomocnené) a snažíte sa im vybaviť kód pokladnice e-Kasa, tak po podaní žiadosti o pridelenie kódu sa vám môže stať,  že vám ho nepridelia dovtedy, kým si cez všeobecné podanie na Register nerozšírite svoju plnú moc na ja oblasť ORP.