Ako si vytlačiť mesačné prehľady zo systému eKasa?

  

Od 01.07.2019 platí povinnosť používať online registračné pokladnice (ORP) vybavené systémom eKasa. Viacero z vás sa pýtalo ako si vytlačiť, ako sa dostať k mesačným prehľadom tržieb z pokladnice, aby ste ich mohli dať svojej účtovníčke, účtovníkovi. Existujú 2 spôsoby.

Prvý spôsob je obdobný tomu, ktorý sa využíval doteraz. Na svojej ORP pokladnici si urobíte “uzávierku” (úvodzovky používam z toho dôvodu, že nejde o reálnu uzávierku, nakoľko na ORP pokladnici sa uzávierky nerobia) – vytlačíte si konkrétny mesačný prehľad obratu, ktorý odovzdáte svojej účtovníčke, účtovníkovi.

Druhý spôsob je vytlačenie si mesačného prehľadu obratu cez eKasa zónu. Ako na to, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Cez svoju internetovú zónu na portály Finančnej správy kliknete vpravo dole v časti Autorizované služby kliknete vpravo dole na odkaz eKasa.

ice_screenshot_20190316-183614

Následne budete presmerovaný do eKasa zóny. V ľavej časti si zvolíte možnosť Dostupné reporty, kde nájdete automaticky generované mesačné reporty po skončení mesiaca (dostupné sú cca týždeň po ukončení mesiaca).

Na výber tu máte možnosť zvoliť si typ reportu Sumárne obraty alebo Evidované doklady.screenshot_20190717-135757

screenshot_20190717-135811

Po kliknutí na tlačidlo Stiahnuť, sa vám do počítača stiahne xml súbor.

Ak ste zvolili typ reportu Sumárne obraty, xml súbor bude obsahovať údaje:

  • obdobie od,
  • obdobie do,
  • počet dokladov,
  • celková suma obratov,
  • celková suma základov dane (základná sadzba),
  • celková suma dane (základná sadzba),
  • celková suma základov dane (znížená sadzba),
  • celková suma dane (znížená sadzba),
  • celková suma oslobodená od dane.

Ak ste zvolili typ reportu Evidované doklady, xml súbor bude obsahovať podrobné údaje o všetkých vystavených dokladov za dané obdobie.

V eKasa zóne sa v ľavom menu nachádza aj možnosť Reporty na vyžiadanie. V tejto časti je možní vytvoriť reporty s údajmi evidovanými v systéme eKasa, ktoré sú však staršie ako 3 roky (takže táto časť nemá momentálne reálne využitie).

Rovnako môže postupovať aj vaša účtovníčka, účtovník, ak vás má, ako daňovníka, priradeného pod svojim kontom na Finančnej správe a má Rozšírenú plnú moc na ORP pre pridelenie kódu pokladnice e-Kasa.

Mohlo by vás zaujímať: Ktoré údaje vyznačiť na vzorovom pokladničnom doklade z ERP, ORP a VRP?

[nahlás chybu v článku]