Značka: zákon o dani z príjmov

17ikona-info

Dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za rok 2020?

  

Ak ste zamestnanec a v roku 2020 ste mali iba príjem zo závislej činnosti (zamestnania), môžete najneskôr do pondelka, 15.02.2020, požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Vyhnete sa tak podávaniu daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, ktoré by ste inak museli podať v prípade, že bol váš príjem za minulý rok vyšší ako 2 207,10 €.

17ikona-ucto

Nákup tovaru pred založením eseročky

  

Dobrý deň, požiadali sme o zápis úplne novej firmy do OR, no bola nám zamietnutá. Dôvody zamietnutia nám majú poslať poštou vo vyrozumení. Po doplnení chýb budeme musieť čakať ďalších 10 pracovných dní na zápis, plus ďalších 5 pracovných dní na priradenie DIČ. Chcem sa touto cestou spýtať, či je možné v prípade, ak ešte nie je zapísaná sro v OR, v čase, v ktorom by sme išli nakúpiť tovar na inú sro, zaúčtovať spätne náklady, ktoré vznikli na nákup tovaru do sro, ktorá ešte len bude zapísaná. Dá sa to?

17ikona-dane

Predaj a zdaňovanie darovaného bytu

  

Chcela by som sa opýtať ako postupovať pri následnom zdaňovaní pri predaji bytu v mojej situácii. Mama vlastnila byt viac ako 5 rokov z bytového družstva, ktorý už mal podľa nich nulovú hodnotu. Dala ho ohodnotiť znalcom, aby sme vedeli cenu zapísať do katastra. Následne mi ho darovala darovacou zmluvou. Ja ho teraz chcem predať. Z čoho budem platiť daň?

Link

17ikona-linky-56Od 01.04.2019 bola zavedená 2-násobná výška sumy daňového bonusu na každé vyživované dieťa do 6. roku veku, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti.

Od 01.01.2021 bude platiť nasledovné:

  • 2-násobná výška sumy daňového bonusu (46,44 €) na každé vyživované dieťa do 6. roku veku.

Od 01.07.2021 bude ďalej platiť aj nasledovné:

  • 1,7-násobná výška sumy daňového bonusu (39,47 €) na každé vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo 6 rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku (poslednýkrát za mesiac, kedy dieťa dovŕšilo 15. rok veku).

Od 01.01.2022 bude navyše nasledovné:

  • 1,85-násobná výška sumy daňového bonusu na každé vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo 6 rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku (poslednýkrát za mesiac, kedy dieťa dovŕšilo 15. rok veku).

(Pôvodný článok 20.10.2020 | Aktualizované 02.12.2020, 18:56 | Zdroj: nrsr.sk)

Link

17ikona-linky-56Príspevky v rámci projektu „Prvá pomoc“ [»] budú oslobodené od dane už za rok 2020 [»]

V samotnej novele je to napísané trochu krkolomnejšie. Ak vás zaujíma ako sa k danej informácii v navrhovanej novele dopátrať, postup je nasledovný:

  1. V § 13 sa odsek 2 dopĺňa písmenom k), ktoré znie: “k) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce.46a).
  2. 46a) 54 ods. 1 písm. e) zákona č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
  3. § 54 ods. 1 písm. e) Zákona 5/2004 Zákon o službách zamestnanosti: “Za aktívne opatrenia na trhu práce sa považujú aj projekty na podporu udržania pracovných miest vrátane pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje ministerstvo alebo ústredie po schválení podmienok vládou Slovenskej republiky a realizuje ústredie alebo úrad.”
  4. Ustanovenie § 13 ods. 2 písm. k) v znení účinnom od 1. januára 2021 sa prvýkrát použijú pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2020.

(Pôvodný článok 25.10.2020 | Aktualizované 02.12.2020, 18:34)

17ikona-info

Ďalšie chystané zmeny v Zákone o dani z príjmov od 01.01.2021 (schválené 02.12.2020)

  

Od 01.01.2021 sa plánuje v Zákone o dani z príjmov plánujú aj zmeny v oblasti kúpeľnej starostlivosti, príspevku na rekreáciu a športovú činnosť dieťaťa a v neposlednom rade pri zdaňovaní 13. a 14. platu.

1 2 3 15