Značka: zdaňovacie obdobie

17ikona-dane

Dokedy si môžem odpočítať DPH z nákupov pri registrácii za platiteľa DPH?

  

Pravdepodobne sa stanem platcom DPH teraz v máji, lebo som prekročil obrat na platenie DPH. Dočítal som sa, že si môžem z nakúpených tovarov a služieb odpočítať spätne DPH. Dokedy si ale môže uplatniť tento odpočet? Iba v daňovom priznaní DPH za máj podávanom v júni, alebo sa dá aj neskôr? Ďakujem.

~Účtovník

27.12.2019

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020 bude môcť ukončenie používania starej elektronickej registračnej pokladnice vykonať aj samotný podnikateľ alebo ním poverená osoba? Pre vybranie fiškálnej pamäte a všetky úkony s tým spojené nebude potrebné volať servisného technika.
(§ 15 ods. 9 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice)

…od 01.01.2020 sa bude pri právnických osobách pre výpočet preddavkov na daň z príjmov používať sadza dane uvedená v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie a nie, ako doteraz, sadzba dane platná v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň?
(§ 42 ods. 6 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

…od 01.01.2020 sa budú všetky prepočty podľa Zákona o dani z príjmov zaokrúhľovať matematicky, s presnosťou na 2 desatinné miesta, teda 1-4 nadol, 5-9 nahor?
Napríklad: 17,023 -> 17,02; 31,898 -> 31,90
(§ 47 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.