Virtuálna registračná pokladnica (VRP) a predaj mimo prevádzky

  

V predajni, kde opravujem šijacie stoje som, si vybavil virtuálnu regitračnú pokladnicu. Len už mi volali aj nejakí ľudia, či by som prišiel opraviť stoj aj ku ním domov. Ako rozumiem tomu, niektoré sa ťažko prevážajú. Len teraz ako to mám robiť s vystavením dokladu z pokladnice, keď ju mám v predajni na počítači a aj tlačiareň mám tam? Faktúry vypisovať nechcem. Ako by ste postupovali vy?

 

Zdravím. Vy, ako podnikateľ máte povinnosť evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí. Vyplýva vám to z § 3 Zákona 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Navyše, podľa § 8 ods. 1 písm. i) Zákona musí pokladničný doklad obsahovať (okrem iného) obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania. A toto vám asi robí starosti – tržbu nezaevidujete bez zbytočného odkladu a tiež služba nebude poskytnutá na mieste podnikania, prípadne na predajnom mieste. Existuje však na to riešenie.

Ak používate virtuálnu registračnú pokladnicu (alebo aj elektronickú registračnú pokladnicu) na rôznych predajných miestach v odlišnom čase, tak ako predajné miesto sa uvedie prenosná pokladnica. Na to si však budete musieť zaregistrovať ďalšiu VRP ako prenosnú. Návod nájdete aj v článku Ako si zaregistrovať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP)?

Aby ste však nemuseli zo sebou nosiť celý počítač, či notebook, existuje aj riešenie VRP rozhrania pre mobily – aplikácia Pokladnica (stiahnutie pre AndroidiOS). Takto by ste mohli vystavovať pokladničné doklady priamo na mieste opravy.

Poslednú vec, ktorú je nutné si vo vašej situácii zabezpečiť je tlačiareň. Pre mobilnú aplikáciu VRP existujú na trhu aj malé prenosné bluetooth tlačiarne, ktoré si prepojíte s telefónom a jednoducho vytlačíte pokladničný doklad priamo na mieste.

ELCOM-RPP-200-BU

Elcom RPP 200 BU (Zdroj: elcom.eu)

ELCOM-RPP-02

Elcom RPP 02 (Zdroj: elcom.eu)

Pozor! Od 01.04.2019 platí taktiež povinnosť nahlasovať polohu pri prenosných eKasa pokladniciach. Viac sa dočítate v článku Nahlasovanie polohy virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) a o systéme eKasa v článku eKasa sa nezadržateľne blíži.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si nastaviť vo VRP úhradu cez POS terminál alebo poukážkou?

[nahlás chybu v článku]