Značka: vrátenie DPH

Vrátenie DPH štátu pri nadspotrebe pohonných hmôt – áno alebo nie?

  

Dobrý deň. Riešim dilemu – má alebo nemá sa pri nadspotrebe, keď sa pohonné hmoty preúčtovávajú do nedaňových výdavkov/nákladov, odvádzať uplatnená DPH naspäť štátu? Podľa mňa nie, ale zase kolegyňa tvrdí, že áno, keďže ide o nedaňový výdavok/náklad. Ďakujem.

~M

01.02.2020

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020, ak platiteľ DPH použije krátkodobý (drobný) hmotný majetok pre svoju osobnú spotrebu, osobnú spotrebu svojich zamestnancov, alebo ho daruje, ktorého obstarávacia cena je nižšia ako 1 700 € vrátane a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, neodvádza DPH späť štátu z celej kúpnej ceny?

Základ dane tvorí zostatková cena, ktorá sa určí ako pri majetku, ktorý by bol odpisovaný rovnomerne po dobu štyroch rokov (obdobie štyroch rokov sa počíta na roky, nie na mesiace).

§ 22 ods. 5 Zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty (platného od 01.01.2020)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

Čo s DPH pri krádeži auta? Platí sa DPH z peňazí od poisťovne?

  

Chcem sa spýtať ohľadom krádeže auta, ako je to s DPH? Bolo mi ukradnuté auto, páchateľa polícia má, priznal sa ku krádeži, len auto mi úplne rozbil, kde mi poisťovňa uznala totálku. Auto bolo 3 mesiace nové. Bolo na burze, kde sa mi ozval kupec vraku, ktorému som vystavil FA s DPH. Toto DPH musím odviesť alebo nie? Ďalej mi vyplatí poisťovňa ten zbytok peňazí, len neviem či tiež budem musieť odviesť DPH. A mám ešte GAPKO, tam mi budú tiež vyplácať peniaze. Keď vás môžem poprosiť ako je to stým? Jeden účtovník mi povedal, že keď auto bolo ukradnuté a páchateľ je známy, tak DPH nebudem odvádzať, len  z toho predaja vraku.