Môžem si dať darčekové poukážky do nákladov?

  

Dobrý deň. Chceme zákazníkom dávať od určitej výšky nákupu poukážky na nákup u našich obchodných partnerov. Čítal som, že do 17 eur si takéto reklamné veci môžem dať do nákladov. Môže to tak byť?

 

Zdravím. Bohužiaľ, nie je to tak. Túto problematiku upravuje Zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Čo sa týka reklamných predmetov, tak podľa § 21 ods. 1 písm. h) Zákona, tak ako píšete v otázke, sú daňovo uznateľnými výdavkami výdavky na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 17 € za jeden predmet.

Za reklamné predmety sa však, okrem iného, nepovažujú darčekové reklamné poukážky. Taktiež takéto poukážky nemožno považovať za výdavky na reklamu za účelom prezentácie svojej podnikateľskej činnosti, kvôli nadväznosti na už vyššie spomínané.

A prečo sa nepovažujú darčekové reklamné poukážky za reklamné predmety?

Je to z toho dôvodu, že nemajú svoju vlastnú úžitkovú hodnotu, sú len inou formu peňazí. Čiže, aj keď poskytujete (alebo budete poskytovať) svojim zákazníkom pri určitom objeme predaja takéto poukážky, nebudú sa považovať za daňovo uznateľné náklady (pôjde o položky zvyšujúce základ dane).

Mohlo by vás zaujímať: Dodanie tovaru a služby pri použití poukazu, Darčeky pre zákazníka. Prejde to pri daňovej kontrole?

(Pôvodný článok 24.09.2017 | Aktualizované 08.05.2020, 20:38)

[nahlás chybu v článku]