Darčeky pre zákazníka. Prejde to pri daňovej kontrole?

  

Dobrý deň. Chceme teraz vo firme kúpiť pár drobností a urobiť darčekové tašky pre našich najvernejších zákazníkov. Chceme to takto robiť prvý raz. Môžeme si to dať do nákladov? Ďakujem.

 

Zdravím. Do nákladov vo vašej firme si to môžete dať, respektíve musíte, ak ste to kupovali za firemné peniaze.

Rozhodujúce je to, či sa nakúpené drobnosti budú považovať za daňovo uznateľné výdavky alebo nie. Ak by sa nepovažovali, išlo by o nedaňové náklady, ktoré by tvorili pripočítateľné položky k základu dane, zvyšovali by vám základ dane a aj samotnú daň.

Aby sa nakúpené darčeky – náklady na reklamné predmety považovali za daňovo uznateľné, musia spĺňať podmienky § 21 ods. 1 písm. h) Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Zákon určuje, že hodnota jedného predmetu nesmie presiahnuť 17 €. Za daňové výdavky sa tiež nepovažujú darčekové reklamné poukážky, tabakové výrobky* a ani alkoholické nápoje*.

*Ak je výroba tabakových výrobkov a/alebo alkoholických nápojov vašim hlavným predmetom činnosti, považujú sa daňovo uznateľné.

Preto, ak splníte vyššie uvedené zákonné podmienky, nemáte sa v prípade daňovej kontroly čoho obávať.

Mohlo by vás zaujímať: Môžem si dať darčekové poukážky do nákladov?

(Pôvodný článok 06.12.2017 | Aktualizované 29.07.2019, 13:37)

[nahlás chybu v článku]