Účtovník

10.03.2021

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2022 bude môcť dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi ak zamestnanec dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok?

(§ 63 ods. 1 písm. f) Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce účinný do 01.01.2022)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-mzdy

Kedy má byť vyplatený finančný príspevok na stravovanie? (+stanovisko Ministerstva práce)

  

Po novom, ako sme sa vo firme dohodli, nám bude zamestnávateľ poskytovať namiesto stravných lístkov peňažný príspevok na stravovanie. Chcem sa ale spýtať, že kedy nám ho musí poskytnúť? Na začiatku mesiaca, ako stravné lístky, aby sme si za peniaze mohli kupovať jedlo, alebo nám to môže dávať až spolu s výplatou?

Link

Keďže podľa Zákona 663/2007 Z.z. o minimálnej mzde (§ 8) sa suma minimálnej mzdy vypočíta ako 57 % z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca z kalendárneho roka, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy, je tak možné, na základe zverejnenej priemernej mzdy za rok 2020, určiť minimálnu mzdu za rok 2022 nasledovne:

  • minimálna mzda mesačná – 646,00 €
  • minimálna mzda hodinová
    • 40 hod./týždeň – 3,713 €/hod.
    • 38,75 hod./týždeň – 3,833 €/hod.
    • 37,50 hod./týždeň – 3,961 €/hod.

Takáto mzda bude platiť v prípade, že sa zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia zamestnancov nedohodnú na inej výške, resp. nedôjde k zmene zákona.

17ikona-info

Hranica zárobku za rok 2021 pre neplatenie sociálnych odvodov v roku 2022

  

Ak ste SZČO, toto by vás mohlo zaujímať. Štatistický úrad SR dnes zverejnil priemernú mesačnú mzdu v hospodárstve za 4. štvrťrok 2020 a zároveň aj za rok 2020. Preto je možné určiť minimálny vymeriavací základ pre platenie sociálneho poistenia a z toho určiť hranicu zárobku za rok 2021 pre neplatenie* odvodov do Sociálnej poisťovne od roku 2022.

17ikona-dane

Uplatnenie výdavkov pri predaji nehnuteľnosti

  

Dobrý deň. Fyzická osoba nepodnikateľ predal v roku 2020 novostavbu. Keďže ešte neuplynulo 5 rokov, musí tento predaj zdaniť. Môže si dať ale do výdavkov aj faktúry od stavebnej firmy, ktoré síce boli vystavené ešte v roku 2020, ale uhradené boli až v roku 2021? Úhrady z účtu odošli až začiatkom roka 2021, aj keď boli zadané v roku 2020, kvôli sviatku a víkendu. Ak nie, je nejaký spôsob ako si dané výdavky dodatočne uplatniť, nakoľko v DP za rok 2021 ich už uviesť nikde nebude môcť. Ďakujem.

Link

17ikona-linky-56S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 bude vláda v stredu, 24.02.2021, rokovať o ďalšom odklade odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie február 2021 do 30.06.2021. Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 % a viac [»]

Navrhnutý odklad platenia poistného sa týka aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (III.pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4.

Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad poistného za február 2021 [»]

17ikona-dane

Zle vystavená faktúra zo zahraničia – môžem si odpočítať DPH pri samozdanení?

  

Dobrý deň. Mám faktúru za batériu pre notebook, predávajúci je poľská firma, avšak nebolo zadané naše IČ DPH, čiže mám faktúru aj s DPH. Dodávateľ nám faktúru už spätne opraviť nechce. Čiže DPH uvedená na faktúre bude daňovo neuznateľný náklad a základ dane samozdaním. Moja otázka je, či mám nárok aj na odpočet, alebo nie? Ďakujem.