17ikona-mzdy

Zmena mesačnej mzdy na hodinovú počas roka

  

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na nasledujúcu situáciu. Zamestnanec má v súčasnosti v pracovnej zmluve dohodnutú mesačnú mzdu. Je možné, aby sa teraz, v priebehu roka uzatvoril dodatok k pracovnej zmluve, v ktorom by sa namiesto mesačnej mzdy dojednala hodinová mzda? Myslím, či je to možné z pohľadu mzdového účtovníctva. Ďakujem veľmi pekne.

o logo mzdy

Skončenie pracovného pomeru, keď sa zamestnávateľ zrušuje

  

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať – firma končí, v pracovnej zmluve pred 25-timi rokmi má pracovník výpovednú lehotu 2 mesiace. Teraz (ak správne pozerám) je výpovedná lehota 3 mesiace. Ako to je ? Ktorá z nich je správna? Firma by mala končiť k 30.06.2022. Zajtra (22.04.2022) by mali dostať výpoveď. Píšem preto, lebo mi to nesedí. Ak by dostali výpoveď zajtra, tak už je to neskoro, iba v prípade dohody by to vychádzalo.

17ikona-ucto

Prerušenie daňových a účtovných odpisov

  

Dobrý deň. Mám takú otázku ohľadom odpisov. Všade sa píše, že je možné prerušiť odpisovanie majetku, či už zo zákona povinne alebo dobrovoľne. Ale Zákon o dani z príjmov hovorí iba o daňových odpisoch. Ako to je s účtovnými odpismi?

Účtovník

12.04.2022

Aby sa nepozabudlo aj na občianske združenia, nadácie a pod. a ich 1, 2 alebo 3 % z daní, ktoré im boli poukázané, tak sa zvyknete pýtať, dokedy im musí daňový úrad tieto peniaze poukázať. Podľa § 50 ods. 8) Zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmov platí nasledovné:

„Správca dane je povinný (…) previesť podiely zaplatenej dane na účet prijímateľa do 3 mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia (…). Ak nebolo preukázané splnenie podmienok (…) alebo ak predložené vyhlásenie obsahuje nesprávne údaje o prijímateľovi, nárok na poukázanie sumy zodpovedajúcej podielu zaplatenej dane zanikne (…).“

Účtovník

12.04.2022

Dokedy poukázať 2 % z daní?

Zamestnávateľ, ktorý vykonal zamestnancovi ročné zúčtovanie, je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti najneskôr do 15. apríla, ktoré môže potom zamestnanec do 30. apríla (pre rok 2022 do 2. mája) použiť na poukázanie 2 % resp. 3 % zo zaplatenej dane prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dan z príjmov fyzickej osoby. Toto vyhlásenie spolu s potvrdením je potrebná priniesť alebo zaslať na daňový úrad.

Viac o možnostiach poukázať percentá z dane nájdete v článku 2 percentá z daní.

(§ 39 ods . 7§ 50 ods. 1 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov)

17ikona-ucto

Ako účtovať palivovú (tankovaciu) kartu v PÚ?

  

Dobrý deň. Pre pohodlie sme si v našej eseročke zriadili palivové karty, ktorými budeme tankovať v jednej sieti čerpacích staníc. Len teraz som trochu nesvoja v tom, ako to mám vlastne účtovať, cez aké účty. Doteraz som klasicky účtovala len bločky. Viete dať nejaký návod? Ďakujem.

17ikona-info

Založte si účet zadarmo a získajte vstupný bonus 15 € (do 30.04.2022)

  

Počuli ste už o 365 banke? Ide o prvú slovenskú internetovú banku s inteligentným bankovníctvom. A v čom je iná ako iné banky? Napríklad, k založeniu účtu vám stačí len nainštalovaná aplikácia v mobilnom telefóne a občiansky preukaz. Nikam nemusíte chodiť, všetko prebieha online. Navyše, ak si v období medzi 03.01.-30.04.2022 založíte účet, získate ako bonus vstupný poplatok 15 €. Viac informácii v časti Ako získať bonus 15 € za založenie účtu?

Link

o logo linky 56pxSeniori v dôchodkovom veku by mohli od svojich detí dostávať rodičovský dôchodok. Vyplýva to z novely Zákona o sociálnom poistení. Tá tiež ráta s možnosťou odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov.

o logo info

Stravné, stravné lístky od 01.05.2022

  

Od 01.05.2022 sa Opatrením o sumách stravného Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zvyšuje minimálna výška stravného pri tuzemskej pracovnej ceste, minimálna výška stravných lístkov, minimálna výška povinného príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov a stravné pre ZSČO nasledovne: