Kategória: dane

Ako zdaniť predaj rozostavaného domu?

  

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci. Predávam rozostavaný dom, pozemok mám 6 rokov. Rozostavaný dom nie je zapísaný v katastri. Otázka znie, pri predaji môžem predať zvlášť pozemok a zvlášť rozostavaný dom? A ešte k tomu domu, uzná mi daňový úrad pri prípadnej kontrole, ak si dám dom ohodnotiť znaleckým posudkom (nemám ku stavbe všetky doklady, ohodnotil by sa iba použitý materiál) a bude mi tú cenu akceptovať, môžem sa od tej ceny odvíjať? Sťahovala som sa a nemám všetky stavebné dokumenty k domu a niektoré veci sa robili aj svojpomocne.

Dokedy si môžem odpočítať DPH z nákupov pri registrácii za platiteľa DPH?

  

Pravdepodobne sa stanem platcom DPH teraz v máji, lebo som prekročil obrat na platenie DPH. Dočítal som sa, že si môžem z nakúpených tovarov a služieb odpočítať spätne DPH. Dokedy si ale môže uplatniť tento odpočet? Iba v daňovom priznaní DPH za máj podávanom v júni, alebo sa dá aj neskôr? Ďakujem.

Príjem policajta z obchodovania na burze

  

Mám otázku, či môže príslušník policajného zboru mať príjem z obchodovania na burze, konkrétne forex, akcie a kryptomeny. V zákone 73/1998 je síce uvedené v § 48, ods. 6, 7 čo je zakázané a čo je povolené vykonávať. V odseku 7 je tiež uvedené, že zákaz sa nevťahuje na správu vlastného majetku, len neviem v tomto prípade či by sa jednalo spomínaný prípad, keďže napr. forex je definovaný ako ostatný príjem podľa 595/2003, § 8 ods. 1 písm. k. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď na moju otázku.

Rozšírenie plnej moci na ORP pre pridelenie kódu pokladnice e-Kasa (+editovateľné tlačivo na stiahnutie)

  

Pozor! Ak máte v osobnej internetovej zóne na Finančnej správe pod svojím účtom priradené aj iné daňové subjekty na zastupovanie (splnomocnené) a snažíte sa im vybaviť kód pokladnice e-Kasa, tak po podaní žiadosti o pridelenie kódu sa vám môže stať,  že vám ho nepridelia dovtedy, kým si cez všeobecné podanie na Register nerozšírite svoju plnú moc na ja oblasť ORP.

Ako spustiť systém eKASA na online registračnej pokladnici (ORP)? (doplnené o eKasa zónu)

  

Ako som už písal v článku eKASA sa nezadržateľne blíži, tak od 01.04.2019 bude spustený systém eKASA. Pôjde o online registračnú pokladnicu (ORP). Na to, aby ste tento systém mohli využívať, budete potrebovať pridelený kód eKASA klient a autentifikačný a identifikačný balíček pre eKASU. To, ako ich získať, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Predaj tovaru a poskytovanie služby bez bločku z pokladnice (ŤZP)

  

Podľa zákona nemusí osoba s ťažkým zdravotný postihnutím evidovať tržbu cez pokladnicu, ale stačí, že vydá príjmový pokladničný doklad. Chcem sa opýtať, či toto platí aj pri právnickej osobe, ak zamestnáva ťažko zdravotne postihnutých a tí predávajú tovar? Ďakujem.

Výška stravného pri nákupe jedla u živnostníka

  

Chcel by som sa opýtať, ako to je vlastne zo stravovaním. Som živnostník, mám stánok na tržnici, kde predávam, no a jedávať chodím do reštaurácie za stravné lístky, ktoré si kupujem. Chcem sa ale opýtať, kebyže si nekupujem stravné lístky a idem si do obchodu kúpiť napríklad rožky, salámu, syr a paštétu, môžem si dať toto do výdavku na stravné? A keď mám teraz stravné lístky za 4,80 € a tamto jedlo, čo by som si kupoval by stálo napríklad len 3 €, tak ten zvyšok si môžem nejako ešte uplatniť?