Značka: daňový bonus

Splnenie podmienok daňového bonusu na zaplatené úroky

  

Dobrý deň. Chcela by som opýtať, ak si chcem uplatniť bonus na zaplatené úroky z hypotéky, jednou z podmienok je príjem nie väčší než 1,3-násobok mzdy. Hypotéku som začala čerpať v máji 2018. Ak si chcem podať daňové priznanie za rok 2019 platí, že v roku 2019 nemôžem mat vyššie prijmi ako 1,3-násobok, alebo keď som na začiatku splnila všetky podmienky, tak si môžem uplatňovať bonus každý rok po dobu 5 rokov? Keď som si robila priznanie v roku 2019 za rok 2018 spĺňala som všetky podmienky. Momentálne mi vychádzajú vyššie príjmi ako 1,3-násobok, platí táto podmienka iba na ten prvý rok, alebo vždy sa rátajú prijmi za predošlý kalendárny rok, v ktorom sa ide podávať daňové priznanie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

~M

01.02.2020

Keďže sa opäť veľké množstvo z vás pýta “Kedy mi daňový úrad vráti daň alebo daňový bonus?”, tak platí nasledovné:

Ak vám v daňovom priznaní za rok 2019 vyšiel preplatok na dani a podali ste ho do 31.03.2020, pričom ste nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania (do 30.06.2020, resp. 30.09.2020), tak vám daňový úrad podľa § 79 ods. 2 Zákona 563/2009 Z.z. Daňového poriadku vráti tento preplatok najneskôr do 40-tich dní odo dňa vzniku daňového preplatku, teda najneskôr do 11.05.2020, keďže 40. deň, 10.05.2020, pripadá na nedeľu.

Daňové, mzdové a účtovné veličiny 2020

  

Stručný prehľad o daňových, mzdových a účtovných veličinách v roku 2020, ako je daň z príjmov, zdravotné poistenie, sociálne poistenie, minimálna mzda, cestovné náhrady, stravné, životné minimum, zárobok počas evidencie na úrade práce, exekučné zrážky,…

Daňový bonus otca na syna a syna na svoje dieťa

  

Mám takú nešťastnú otázku. Už som sa aj inde pýtal, ale že aj vy aký názor zdieľate. Ide o to, že 17-ročnému chalanovi sa narodilo dieťa. Študuje na SŠ, popri tom pracuje. Chcem si odobriť, lebo čo som čítal zákony, tak som nenašiel dôvod, že prečo nie: 1. 17-ročný chalan si môže uplatniť na dieťa v DP daňový bonus (ročnú podmienku príjmu splnil). 2. Otec 17-ročného chalan si môže uplatniť daňový bonus na 17-ročného syna. Myslím správne, keď takto uvažujem?

Link

(Aktualizované: návrh prešiel) Novelou Zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa od 01.04.2019 zavádza 2-násobná výška sumy daňového bonusu na každé vyživované dieťa do 6. roku veku, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti (v roku 2019 bude výška daňového bonus 22,17 €) [»]

Daňové, mzdové a účtovné veličiny 2019

  

Stručný prehľad o daňových, mzdových a účtovných veličinách v roku 2019, ako je daň z príjmov, zdravotné poistenie, sociálne poistenie, minimálna mzda, cestovné náhrady, stravné, životné minimum, zárobok počas evidencie na úrade práce, exekučné zrážky,…