Preradenie šijacieho stroja zo zásob do majetku

  

Chcem sa opýtať, či mi viete povedať, že ako mám postupovať… V roku 2021 som kúpil šijací stroj za 2 000 € ako tovar, že ho predám. Predať sa mi ho nepodarilo a dodnes ho mám na sklade. Chcel by som ho začať používať na šitie, na podnikateľské účely. Môžem ho teda potom odpisovať a dať si ho tak do výdavkov?

 

Zdravím. Nie, daný šijací stroj už daňovo odpisovať nebude. Jeho obstarávacia cena vám už nebude zvyšovať vaše daňové výdavky.

V roku 2021, keď ste šijací stroj kúpili, ste účtovali o tovare. Podľa § 11 ods. 4 Zákona 628/2007 Z.z. Postupy účtovania ako tovar účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom ďalšieho predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.

Keď teraz chcete používať šijací stroj na podnikateľské účely, je potrebné ho preradiť do dlhodobého hmotného majetku a zaradiť ho do príslušnej odpisovej skupiny podľa Prílohy č.1 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Pomôcť vám pri tom môže aj článok Do ktorej odpisovej skupiny zaradiť hmotný majetok?

Prečo si nemôžete uplatniť daňové odpisy?

Už pri nákupe šijacieho stroja sa vám jeho cena premietla do daňových výdavkov a tým sa vám znížil základ dane. Preto nie je možné, pri začatí využívania stroja ako dlhodobého hmotného majetku, uplatniť si z jeho obstarávacej ceny daňové odpisy, nakoľko by došlo k dvojitému (opätovnému) uplatneniu výdavkov.

Mohlo by vás zaujímať: Ako odpisovať auto pri preradení z osobného užívania do podnikania?, Ako (dlho) odpisovať dočasnú stavbu?, Vrátenie DPH pri krádeži

(Pôvodný článok 27.03.2020 | Aktualizované 31.05.2023, 19:55)

[nahlás chybu v článku]