„Refakturácia“ opravy auta – s alebo bez DPH?

  

Chcel by som sa poradiť ako postupovať v mojej situácii. Keď sme firemným autom doviezli tovar nášmu zákazníkovi, nechtiac sme mu kvôli blatu, keď sa veľa šmýkalo, na jeho aute ulomili spätné zrkadlo. Oni si dali auto opraviť a refakturovali nám sumu za opravu v tej istej výške, aj s DPH. Má to byť s DPH alebo bez od nich pre nás fakturované? Ďakujem.

 

Zdravím. Na začiatok treba povedať, že pojem refakturácia slovenská legislatíva nepozná. Viac sa môžete dočítať v článku Prechodné položky.

Vo vašom prípade existujú dve možnosti ako môže váš zákazník postupovať a danú sumu vám vyfakturovať, a to nasledovne:

S DPH

Zákazník bude postupovať v súlade s § 9 ods. 4 Zákona 222/2004 Z.z. o DPH, teda vám vystaví faktúru s DPH. Tento paragraf pojednáva o tom, že ak zdaniteľná osoba (váš zákazník) vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala. Na faktúre by mal figurovať text pojednávajúci o oprave vozidla.

Bez DPH

Ak bude zákazník fakturovať o náhrade škody, daná faktúra bude bez DPH, nakoľko náhrada škody nie je predmetom dane, nie je splnená podmienka § 2 ods. 1 Zákona. Nejde o dodanie tovaru alebo služby za protihodnotu.

Mohlo by vás zaujímať: Oprava auta zo zahraničia a DPH

(Pôvodný článok 19.09.2018 | Aktualizované 24.01.2023)

[nahlás chybu v článku]