Môže študent pracujúci na trvalý pracovný pomer aj brigádovať?

  

Dobrý deň. Môže študent denného štúdia vysokej školy, ktorý pracuje na trvalý pracovný pomer zároveň pracovať aj na dohodu o brigádnickej činnosti študenta v inej práci, kde si uplatnil študentské výhody? Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

 

Zdravím. Každý pracovný pomer a každá dohoda je samostatným právnym vzťahom. A to aj v tom prípade, keď je uzatvorená u toho istého zamestnávateľa. Zákon taktiež nijako neobmedzuje počet uzatvorených pracovných pomerov a ani počet uzatvorených dohôd.

Ak teda študent popri škole pracuje na trvalý pracovný pomer, môže kľudne uzatvoriť aj dohodu o brigádnickej práci študentov. Samozrejme, musí splniť podmienky podľa § 227 a § 228 Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce:

  • musí ísť o fyzickú osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia,
  • nedovŕšil 26 rokov veku (prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku),
  • na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere (priemer sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená).

Mohlo by vás zaujímať: Môže študent odpracovať aj viac ako 20 hodín týždenne?, Daňový bonus otca na syna a syna na svoje dieťa

[nahlás chybu v článku]