Laktózová intolerancia a obedy v práci

  

Pekný deň prajem. Chcel by som sa opýtať niečo ohľadom stravovania v práci. V robote chodíme na obedy do vývarovne. Lenže ja mám laktózovú intoleranciu, takže veľké množstvo toho, čo tam varia jesť nemôžem. Môžem si radšej od zamestnávateľa vypýtať stravné lístky alebo peniaze namiesto obeda?

 

Zdravím. Vašu situácie rieši § 152 ods. 6 Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce. Zamestnávateľ vám musí poskytnúť finančný príspevok v sume najmenej 55 % ceny jedla (najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12), ak na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôžete využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

Čiže áno, nárok na iný spôsob zabezpečenia stravy máte v tom prípade, ak okrem predloženia potvrdenia od odborného lekára, vývarovňa nepripravuje aj jedlá, ktoré sú pre vás zdravotne vyhovujúce.

V prípade, že vám zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie, namiesto stravných lístkov, je takýto príspevok podľa § 5 ods. 7 písm. b) Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov od dane oslobodený.

Mohlo by vás zaujímať: Práca z domu a stravné, Musia alebo nemusia mi vydať zo stravného lístka?

(Pôvodný článok 31.10.2017 | Aktualizované 04.11.2020, 09:20)

[nahlás chybu v článku]