Uplatnenie nadmerného odpočtu DPH počas kontroly

  

Minulý mesiac (jún) som podával DPH priznanie za máj na ktorom som mal nadmerný odpočet, niečo cez 3 500 eur (kupoval som stroj). Čo čert nechcel, začiatkom tohto mesiaca (júl) mi prišla výzva z Daňového úradu, aby som sa dostavil na kontrolu DPH za 5. mesiac. Asi videli, že majú niekomu niečo veľké zaplatiť, tak hneď kontrolujú, však na obyčajných podnikateľov si dovolia vždy. No a teraz mi za 6. mesiac vyšla platiť DPH niečo cez 2 000 eur. Musel som to zaplatiť celé, tých 2 000 eur, keď mám kontrolu a kontrolujú mi ten odpočet, alebo som si aj tak mohol kontrolovaný odpočet uplatniť a nič neplatiť? Lebo to som urobil. Dik za objasnenie.

 

Zdravím. Podľa § 79 ods. 1 Zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty “ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období (…)”

To znamená, že ak vám bola začatá kontrola nadmerného odpočtu, ktorá ešte neskončila a v nasledujúcom období po období, kedy vám vznikol nadmerný odpočet, vám vznikla daňová povinnosť, uplatníte postup uvedený vyššie a od daňovej povinnosti odpočítate nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca.

Podľa toho čo píšete, ste postupovali správne.

Mohlo by vás zaujímať: S akými údajmi podať daňové priznanie DPH?, Dokedy si môžem odpočítať DPH z nákupov pri registrácii za platiteľa DPH?

(Pôvodný článok 25.05.2019 | Aktualizované 27.07.2019, 11:09)

  [nahlás chybu v článku]