Značka: darovanie

17ikona-dane

Predaj a zdaňovanie darovaného bytu

  

Chcela by som sa opýtať ako postupovať pri následnom zdaňovaní pri predaji bytu v mojej situácii. Mama vlastnila byt viac ako 5 rokov z bytového družstva, ktorý už mal podľa nich nulovú hodnotu. Dala ho ohodnotiť znalcom, aby sme vedeli cenu zapísať do katastra. Následne mi ho darovala darovacou zmluvou. Ja ho teraz chcem predať. Z čoho budem platiť daň?

Účtovník

01.02.2020

Vedeli ste, že…

…od 01.01.2020, ak platiteľ DPH použije krátkodobý (drobný) hmotný majetok pre svoju osobnú spotrebu, osobnú spotrebu svojich zamestnancov, alebo ho daruje, ktorého obstarávacia cena je nižšia ako 1 700 € vrátane a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, neodvádza DPH späť štátu z celej kúpnej ceny?

Základ dane tvorí zostatková cena, ktorá sa určí ako pri majetku, ktorý by bol odpisovaný rovnomerne po dobu štyroch rokov (obdobie štyroch rokov sa počíta na roky, nie na mesiace).

§ 22 ods. 5 Zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty (platného od 01.01.2020)

Viac “Vedeli ste, že…” nájdete aj na Instagrame účtovníka.

17ikona-info

Darovanie zisku fyzickej osobe

  

Pár z vás sa pýtalo, či je možné darovať časť zo zisku fyzickej osobe. A to všetko bez nejakých komplikácii a nepekných vecí ako je zdaňovanie, či platenie odvodov, ktoré by vyplývali takto obdarovanej osobe. Odpoveď je áno, aj nie. A teraz prečo?