Musím zdaniť peniaze, ktoré som dostal za neplatnú výpoveď?

  

Chcem sa opýtať, že ako to je, keď som sa súdil so zamestnávateľov, že ma neprávoplatne vyhodil z práce a ja som súd vyhral a dostal vyplatenú mzdu za 5 mesiacov a k tomu aj úrok z toho, ako nejaké odškodné. To sa mi bude strhávať daň z toho, alebo mi to celé príde?

 

Zdravím. Príjmami zo závislej činnosti (zo zamestnania) podľa § 5 ods. 2 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sú, bez ohľadu na ich právny dôvod, pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia zamestnancovi od zamestnávateľa alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. To znamená, že dodatočne súdom priznaná mzda za neplatne skončený pracovný pomer za obdobie 5 mesiacov je vašim zdaniteľným príjmov a podlieha odvodom a zdaneniu ako klasická mzda. Na starosti to bude mať váš bývalý zamestnávateľ.

Čo sa týka vyplateného úroku, ako nejakého odškodnenia, tak ten je podľa § 9 ods. 2 písm. i) Zákona o dane oslobodený, keďže ide o prijatú náhradu škody.

Mohlo by vás zaujímať: Môžem dostať výpoveď kvôli neplneniu noriem?, Výpoveď zo zdravotných dôvodov

[nahlás chybu v článku]