Môžem dostať nižší príplatok za prácu v sobotu, v nedeľu a za nočnú prácu?

  

Dobrý deň, dostala som ponuku na prácu v jednej rodinnej pekárni. Dali mi zmluvu, nech si pozriem podmienky. Len ma tam zaskočilo to, že príplatky za prácu v sobotu  a v nedeľu sú nižšie ako som čítala na internete, že sú. Môžu také niečo?

 

Zdravím. Ako píšete, jedná sa o pekáreň, kde sa práca vykonáva pravidelne nie len v sobotu a v nedeľu, ale dá sa predpokladať, že ide aj prevažnej o nočnú prácu. Výšku príplatkov za prácu v sobotu (§ 122a), v nedeľu (§ 122b) a nočnú prácu (§ 123) upravuje Zákon 311/2001 Z.z. Zákonník práce.

Zamestnávateľ však môže zo zamestnancami dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v sobotu, v nedeľu a za prácu v noci, ale len za súčasného dodržania podmienok:

  • vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky sa vyžaduje, aby sa prevažná časť práce vykonávala v sobotu, v nedeľu, alebo ako nočná práca,
  • nejde o rizikovú prácu,
  • táto dohoda musí byť upravená v kolektívnej zmluve (ak u zamestnávateľa pôsobia odbory), alebo v pracovnej zmluve zamestnanca (ak u zamestnávateľa nepôsobia odbory),
  • a k 31.12. predchádzajúceho kalendárneho roka zamestnávateľ zamestnával menej ako 20 zamestnancov (zamestnanci na hlavný pracovný pomer aj dohodári).

Najnižšia výška nižšieho príplatku je tiež stanovená zákonom. Ak sa vám nechce čítať zákon, o príplatkoch si môžete prečítať v článku Novela Zákonníka práce – príplatky za prácu, tempo práce, dohodári….

Mohlo by vás zaujímať: Musím dať výplatnú pásku zamestnancom, ktorí nepracovali?, Firma sa zlučuje s inou firmou. Ako to je s mojou pracovnou zmluvou?

[nahlás chybu v článku]