Paušálne výdavky vs. platiteľ DPH vs. zrušenie živnosti

  

Dobrý deň. Ako SZČO som sa registroval za platiteľa DPH minulý rok 2020 v októbri podla § 4 ods. 1 zákona o DPH, keďže som mal príjmy nad 49 790 EUR za posledných 12 mesiacov. Celý kalendárny rok 2021 som (zatiaľ) platiteľom DPH, keďže mi tržby neklesli pod túto hranicu za 12 posledných mesiacov. Keďže zatiaľ som celý rok platiteľom DPH, a ak to tak ostane počas celého kalendárneho roka, v daňovom priznaní k príjmu za rok 2021 nebudem môcť uplatňovať paušálne výdavky, ktoré by som ale veľmi chcel uplatniť, keďže ako IT-čkar, nemám skoro žiadne výdavky.

Ak by som zrušil svoju živnosť (a otvoril s.r.o) napr. na konci októbra 2021, tým pádom musím požiadať o zrušenie registrácie aj na DPH. Povedzme ze úrady mi zrušia registráciu ku 01.12.2021, tým pádom v decembri už nebudem platcom DPH, teda nebudem celý rok platcom DPH. Mojou otázkou je, že v takomto prípade by som mohol v daňovom priznaní k príjmu za 2021 uplatniť paušálne výdavky (20 000 EUR) podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov? Nikde som sa nedočítal toho, či je to možné, ak sa zruší živnosť. Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Zdravím. Dlhá otázka, na ktorú existuje krátka odpoveď. Podľa § 81 ods. 2 Zákona 222/2004 Z.z. o DPH ste ako platiteľ dane povinný požiadať o zrušenie registrácie, keď prestanete vykonávať podnikanie. Na základe daného vám daňovú úrad zruší registráciu na daň (DPH) a zároveň vám určí posledné zdaňovanie obdobie, za ktoré ešte podáte daňové priznanie k DPH.

Čo sa týka uplatnenia paušálnych výdavkoch (60 % zo zdaniteľných príjmov, maximálne 20 000 €) v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb, tak tie môžete podľa § 6 ods. 10 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov uplatniť v prípade, ak ste neboli platiteľom dane resp. ste boli platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia. Pri fyzických osobách je zdaňovacím obdobím kalendárny rok.

Nakoľko Zákon o DPH ani Zákon o dani z príjmov nijako ďalej neriešia uplatnenie paušálnych výdavkoch pri zrušení živnosti znamená, že samotné zrušenie živnostenského oprávnenia nebude mať na možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov vplyv.

Rovnaké by platilo aj pri pozastavení živnosti.

Mohlo by vás zaujímať: Paušálne výdavky a daňová strata, Paušálne výdavky – ako na to doplatia odpisy?

[nahlás chybu v článku]