Základná zložka mzdy v inzeráte. Čo to vlastne je?

  

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, v spojitosti s povinnosťou od 1.5.2018, uvádzať v inzeráte na ponuku práce výšku hrubej mzdy. Chcem nastúpiť na pozíciu, kde je evidentné, že budem pracovať na zmeny aj cez víkend. Zamestnávateľ mi ponúkol hrubú mzdu 800 €. Ako viem, či je to základný plat, alebo už aj s príplatkami a odmenami? Ďakujem.

Zdravím. Tak ako píšete, podľa § 41 ods. 10 Zákona 311/2001 Z.z. Zákonník práce, zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako je suma základnej zložky mzdy, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania.

A teraz k tomu, čo je tá základná zložka mzdy. Zákon ju definuje nasledovne: Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.“ (§ 119 ods. 3)

Podľa Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi základnú zložku mzdy, ktorá zodpovedá ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca. Poskytovaním základnej zložky mzdy nie je dotknutá povinnosť zamestnávateľa poskytovať ďalšie zložky mzdy, ak táto povinnosť vyplýva zo zákona, osobitných predpisov, z pracovnej zmluvy alebo kolektívnej zmluvy. (§ 87a ods. 4)

Základná zložka mzdy je teda pevná, nárokovateľná časť mzdy, ktorá sa nedá meniť bez písomnej dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Takže v inzeráte by mal zamestnávateľ uvádzať sumu bez akýchkoľvek príplatkov.

Mohlo by vás zaujímať: Novela Zákonníka práce – príplatky za prácu, tempo práce, dohodári…

[nahlás chybu v článku]