Pokuta za nelegálne zamestnávanie

  

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Zajtra príjmem zamestnanca na dohodu, a hneď v ten deň mi začne pracovať na prevádzke, do koľkých dni som povinný zahlásiť ho do sociálnej poisťovne? Ak by mi prišla v ten deň kontrola a zahlásil by som ho až o pár dni, nemal by som z toho pokutu? Ďakujem za odpoveď.

Zdravím. Zamestnanca treba prihlásiť do Sociálnej poisťovne pred začatím výkonu zamestnania, aby v čase, kedy už prácu vykonáva bol prihlásený. Upravuje to § 231 Zákona 461/2003 Z.z o sociálnom poistení. Ide o povinnosti zamestnávateľa.

Od 1.1.2018 však nastáva zmena v prihlasovaní zamestnancov do Sociálnej poisťovne. Viac si môžete prečítať v článku Oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne už nebude nelegálnym zamestnávaním.

Čo sa týka pokuty, ktorú môžete dostať pri nelegálnom zamestnávaní, tú upravuje § 19 ods. 2 Zákona 125/2006 Z.z. o inšpekcii práce a jej spodná hranica je 2 000 € pri jednom a 5 000 € pri dvoch a viacerých osobách. No vyšplhať sa môže až do výšky 200 000 €. Takže nie, neoplatí sa to.

Mohlo by vás zaujímať: Prihlásenie alebo odhlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne cez mobilnú aplikáciu

[nahlás chybu v článku]