Nezdaniteľná časť na manželku – svadba počas roka, dieťa narodené pred svadbou

  

Chcel by som sa pýtať či si môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, keď sme mali svadbu v auguste 2021, ale dieťa sa nám narodilo už v roku 2020? Ďakujem.

 

Zdravím. Pre uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (NČZD) je potrebné sa riadiť ustanoveniami § 11 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, teda

V prípade, že ste splnili vyššie uvedené podmienky, budete mať nárok na NČZD na manželku, resp. jej pomernú časť zodpovedajúcu 1/12 NČZD za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto NČZD.

V otázke uvádzate, že ste mali svadbu v auguste 2021. Tu môžu nastať dva scenáre v počte mesiacov, za ktoré si môžete uplatniť NČZD na manželku:

  • ak ste mali svadbu 01.08.2021, uplatniť si môžete pomernú časť NČZD za 5 mesiacov (august až december 2021),
  • ak ste mali svadbu 02.08.2021 a vyššie, uplatniť si môžete pomernú časť NČZD za 4 mesiace (september až december 2021).

Mohlo by vás zaujímať: Môže zamestnávateľ vyžadovať nejaký „dôkaz“ o sprievode?, Do ktorej zdravotnej poisťovne patrí dieťa po narodení?

[nahlás chybu v článku]