Ako je to so zdanením Bitcoinov a kryptomien ako takých? (Aktualizované k 01.10.2018)

  

Chcel by som sa opýtať ako postupovať pri zdaňovaní Bitcoinov? Keď som ju nakúpil za menej a predal za viac. Je nutné vôbec takéto niečo zdaňovať? A ako to vlastne zdaniť, keď nikde nie je oficiálny kurz tejto meny uvedený, tak ako mávajú banky iné peniaze uvedené?

 

Od 01.10.2018 nadobudla účinnosť novela Zákona o dani z príjmov, ktorá už pojednáva o virtuálnych menách. Takýto príjem sa podľa § 8 ods. 1 písm. t) Zákona považuje za ostatný príjem.

V § 8 ods. 17 Zákona sa píše, že príjem z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) až v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny (nie už v období jej vyťaženia). Súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia reálnou hodnotou.

Reálna hodnota virtuálnej meny je trhová cena v deň ocenenia (predaja, výmeny) zistená spôsobom určeným účtovnou jednotkou zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. V priebehu účtovného obdobia účtovná jednotka používa rovnaký spôsob určenia reálnej hodnoty pre danú virtuálnu menu (§ 27 ods. 13 Zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve). Ak teda pre danú virtuálnu menu začnete určovať jej hodnotu z určitého trhu (napr. ako je blockchain.com), musíte počas celého účtovného obdobia využívať už zvolený trh. Pre každú menu však môžete zvoliť iný trh.

Ak bola virtuálna mena nadobudnutá kúpou, tak výdavky vynaložené na obstaranie virtuálnej meny sa ocenia obstarávacou cenou, čo je vlastne cena za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním (a prípadné všetky zníženia tejto obstarávacej ceny).

Z takejto činnosti však nemôžete vykázať v daňovom priznaní stratu, nakoľko výdavky na obstaranie virtuálnych mien v danom zdaňovacom období môžete uplatniť najviac do výšky príjmov plynúcich z týchto virtuálnych mien v rovnakom zdaňovacom období (§ 19 ods. 2 písm. v) Zákona).

(Zdroj: Zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, usmernenie MF/10386/2018-721)

(Aktualizované 29.10.2018, 17:47)

[nahlás chybu v článku]