Ubytovanie pri pracovnej ceste nad sumu určenú zamestnávateľom

  

Dobrý. Mám takúto otázku. Šéf ma poslal na pracovnú cestu do Maďarska na 3 dni. V cestovnom príkaze mi napísal, že za ubytovanie môžem dohromady minúť maximálne 100 eur. Takže stovku na 2 noci. Lenže ja som na ubytovanie minul o nejakých 14 eur viacej a tie mi teraz nechce šéf preplatiť. Má na to nárok? Veď to by mi mohol nabudúce napísať, aby som minul na noc 10 eur, čo bude nereálne a zaplatím to zo svojho?

 

Zdravím. Váš zamestnávateľ postupuje nesprávne, pretože odporuje Zákonu 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Dôvod vysvetlím nižšie.

Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu musí písomne určiť miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty. Tiež môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Takouto podmienkou môže byť napr. cena ubytovania. Pri určovaní podmienok pracovnej cesty musí zamestnávateľ prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca. Vyplýva mu to z § 3 ods. 1 Zákona.

Zákon ďalej v § 4 ods. 1 písm. a) hovorí, že zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie. Výdavky preukážete tak, že zamestnávateľovi predložíte pokladničný doklad/faktúru z hotela, alebo iného ubytovacieho zariadenia.

Navyše, Zákon o cestovných náhradách nikde neurčuje obmedzenie výšky sumy za ubytovanie.

Z daného teda vyplýva, že aj keď vám zamestnávateľ určil výšku sumy na ubytovanie max. do 100 € na 2 noci, no vy ste za ubytovanie zaplatili o 14 € viac, musí vám týchto 14 € preplatiť, pretože vám patrí náhrada za preukázané výdavky na ubytovanie.

Aby sa do budúcnosti vyhlo takýmto nezhodám, môžete mu navrhnúť, aby vám dopredu zabezpečil ubytovanie.

Mohlo by vás zaujímať: Externý tlmočník a cestovné náhrady pre neho, Jedno auto zamestnanca v dvoch firmách. Ktorá z nich zaplatí cestnú daň?

(Pôvodný článok 27.02.2019 | Aktualizované 21.07.2021, 19:06)

[nahlás chybu v článku]