Rekonštrukcia chaty a príjem z prenájmu tejto chaty

  

Pozdravujem. Prenajímam ako obyčajná osoba moju chatu. Teraz v lete chcem urobiť rekonštrukciu strechy, tak by som chcel vedieť, či je možné peniaze, čo do toho vrazím, použiť potom v daňovom priznaní ako môj výdavok, popri energiám a vode?

Zdravím. Na začiatok by som chcel vašu pozornosť na článok Čo si môžem uplatniť ako výdavok pri prenájme bytu?, kde bližšie informácie ohľadom prenájmu nehnuteľnosti.

Čo sa týka vašej otázky, ak vykonávate prenájom nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov – príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti, tak výdavky vynaložené na rekonštrukciu alebo technické zhodnotenie nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku, sa podľa § 21 ods. 1 písm. i) Zákona pokladajú za výdavky osobnej spotreby a preto ich nie je možné použiť ako daňovo uznateľné výdavky súvisiace s prenájmom. Takže nie,  takto vynaložené peniaze si ako výdavok pri prenájme nehnuteľnosti uplatniť nemôžete.

Avšak, takto preukázateľne vynaložené výdavky súvisiace s technickým zhodnotením alebo rekonštrukciou nehnuteľnosti si môžete podľa § 8 ods. 5 písm. d) Zákona uplatniť pri predaji tejto nehnuteľnosti.

[nahlás chybu v článku]