Prenos daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác pre stavebné bytové družstvo

  

Dobrý deň. Mám stavebnú firmu a fakturujem stavebnému bytovému družstvu stavebné práce bez DPH, keďže ak ide o platcu DPH (čo bytové družstvo je), tak sa mu fakturujú takéto práce bez dane. Faktúru mi ale vrátili a dali prerobiť, aby som na nej uviedla aj DPH. Prečo?

 

Zdravím. Máte pravdu, stavebné práce a dodanie tovarov a služieb spolu s týmito prácami sa odberateľovi fakturujú bez DPH (musí ísť ale o slovenského platcu DPH). Nutné je však splniť ďalšie podmienky ako napr.:
– uviesť na faktúre vetu „Prenos daňovej povinnosti“,
– musí ísť iba o práce/ činnosti zatriedené podľa štatistickej klasifikácie produktov podľa činnosti (CPA) do sekcie F (aktualizovaný zoznam si môžete pozrieť TU).

Pri bytových družstvách však existujú alternatívy:

  • ak ste stavebné práce fakturovali priamo pre bytové družstvo, pre jeho činnosť, vystavená faktúra bude bez DPH (prenos daňovej povinnosti),
  • ak však bytové družstvo zastupuje vlastníkov bytov (ktorí platcami DPH nie sú, sú to obyvatelia bytov) a vystupuje iba ako ich“sprostredkovateľ“, faktúra musí byť s DPH.

Pravdepodobne išlo o druhý prípad a tak vám nezostáva nič iné iba faktúru prerobiť a uviesť na nej aj sumu DPH. A tú odviesť štátu.

(Aktualizované 02.11.2017, 07:50)

[nahlás chybu v článku]