Postúpenie pohľadávky a osobitná úprava uplatňovania DPH

  

Pri mojej živnosti uplatňujem odvod DPH až po prijatí platby. Mám pár pohľadávok voči niektorým odberateľom, ktorým sa nejako nechce platiť a nemám chuť tie peniaze vymáhať po súde, tak chcem tieto moje faktúry predať inej spoločnosti, ktorá si ich vymôže. Len teraz neviem, kedy z nich budem musieť odviesť DPH, keď podpíšem zmluvu o predaji, alebo až keď mi zaplatia?

 

Zdravím. Podľa toho čo píšete, využívate osobitnú úprava uplatňovania dane na základe prijatia platby za dodanie tovaru alebo služby podľa § 68d Zákona 222/2004 Z.z. o DPH. Daný paragraf rieši aj vašu situáciu, ktorú opisujete: “Ak platiteľ postúpi pohľadávku, daňová povinnosť vzniká dňom postúpenia pohľadávky a základom dane je cena bez dane požadovaná za dodaný tovar alebo službu.” (§ 68d ods. 4) Zákona).

Z daného teda vyplýva, že ak máte napr. pohľadávku vo výške 2 000 € (s DPH) a predali (postúpili) ste ju za 1 800 € dňa 29.02.2020, pričom platba vám prišla 01.03.2020, tak povinnosť odviesť DPH je z celkovej sumy 2 000 € (DPH 333,33 €), nie z predajnej, pričom odviesť ju musíte za zdaňovacie obdobie február 2020, nie marec 2020.

Mohlo by vás zaujímať: Ako účtovať postúpenie pohľadávky u postupcu a postupníka?

(Pôvodný článok 04.06.2018 | Aktualizované 24.03.2020, 18:32)

[nahlás chybu v článku]