Kedy musím zdaniť predaj auta a kedy už nie?

  

Skončil som živnosť. Mal som tam aj auto na živnosť, s ktorým som jazdil. Po ukončení živnosti som si auto prepísal zo živnosti na moje meno no a teraz ho chcem predať. Môžem ho predať len tak alebo, keď som s ním podnikal, tak to musím  zdaniť?

 

Zdravím. Ako píšete, auto ste vyradili z podnikania preradením do osobného užívania. Ide o častý spôsob vyradenia majetku zo živnosti, nakoľko vám tak (preradením) nevzniká žiadny príjem, ktorý by ste museli zdaniť. Na druhú stranu, je tu však jedno obmedzenie. A to niekoľkoročné.

Dňom zápisu vyradenia auta z karty dlhodobého majetku – dňom preradenia do osobného užívania – začína podľa § 9 ods. 1 písm. c) Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov plynúť 5-ročná lehota, počas ktorej, ak auto predáte, musíte takýto predaj zdaniť. Až po uplynutí tejto lehoty je príjem z predaja takého auta o dane z príjmov oslobodený. Presné znenie zákona znie:

„Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.“

Nenapísali ste, či ste boli alebo neboli platcom DPH. V prípade, ak ste boli platiteľom DPH a pri kúpe auta ste si uplatnili odpočet DPH a zostatková hodnota auta pri jeho preradení do osobného užívania nebola nulová, je nutné z tejto zostávajúcej zostatkovej hodnoty odviesť uplatnenú DPH späť štátu.

Mohlo by vás zaujímať: Prepis auta spoločníka na firmu – ako postupovať?

(Pôvodný článok 31.05.2018 | Aktualizované 13.05.2020, 16:46)

[nahlás chybu v článku]